Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 1817 
|
Güneş mi çarptı?
Havalar güzel iken bol bol küçük dostlarımız ile gezmek istiyoruz haklı olarak. Aynı bizlerde olduğu gibi küçük dostlarımızı da güneşten korumalıyız. Her ne kadar güneş kremleri uygulayamasak da onları ufak ama önemli yöntemler ile koruyabiliriz.

Güneşli havalarda susuz bırakılmamalı, özellikle uzun yürüyüşlerde yanımızda mutlaka bir pet şişe taşımalıyız. Bazen market alışverişine çıkan bir çiftin marketi altına üstüne getirmesin diye arabada bıraktıkları küçük dostlarını döndüklerinde güneşin altında kalmış arabanın içinde şok durumunda bulabiliyorlar. Maalesef bu unutkanlık çok sık yapılıyor. Aracınız gölgede dahi olsa uzun süre kalması güneş çarpmasına sebebiyet verebiliyor. Aynı şekilde çocuğunuzu da bırakmak nasıl uygun değilse köpek yada kedinizi de bırakmak uygun değidir.

Labrodor gibi bazı ırklar suda oynamayı çok sever. Onların su ile oynamasına izin verebilirsiniz, hatta havuza dahi girebilirler. Saat 11.00-17.00 arası gibi güneşin tepede olduğu saatlerde aktiviteden kaçının. Gölge ve serin yerleri kullanın, daima serin ve temiz suya ulaşmasını sağlayın. Klima ile ortam serinlesede yine de dikkatli olmalı uzun süre klimanın karşısında kalan küçük dostumuz bu sefer farklı şekilde çarpılmasın. Kediler klima karşısında poz vermeyi severler, onları ordan ayırmaya kıyamayabiliriz.

Suya ulaşması kolay olan sahipli hayvanlar güneş çarpmasına daha az maruz kalsalar da sokak hayvanları için bu durum iç açıcı değil. Uzun süre susuz kalabiliyor ve kaçınılmaz çarpılıyorlar. Belki de kimse onları fark etmiyor ölüme kadar gidebiliyor bu durum. Uyanık sokak köpekleri yaz aylarında gölgeden ve suya yakın yerlerden ayrılmıyorlar. Bu nedenle aç kalsalar da susuz kalmaları çok tehlikeli. Kapımızın önünden küçük bir su kabını eksik etmemeliyiz. Belediyelerin su ve yem odaklarını oluşturmaları ve buraların devamlılığını bakımını sağlamaları konusunda uyarmalıyız. Binaların arasından dolaşan köpek veya kedilere dümdüz asfalt malesef su değil sıcak zift biriktiriyor.

Kedi veya köpeğimiz normal nefes alma hızından hızlı nefes almaya başlamış, hatta dili açık kırmızı bir renk almış, diş etleri soluk kırmızı renge dönmüş, ağızdan kalın yapışkan bir salya akıntısı, kusma, depresyon, halsizlik ve baş dönmesi durumu gibi belirtiler var ise muhtemelen bir güneş çarpması durumu ile karşı karşıyayız. Devamında kedi veya köpeğimiz yatar pozisyona geçer ve şok halini alır.

Yaşlı, obez yada kalp-akciğer hastası kedi ve köpekler çok daha kolay güneş çarpmasına maruz kalabiliyorlar. Köpeklerde vücuda yayılı ter bezleri yoktur. Sadece pati altlarında küçük bir oranda mevcuttur. Serinlemelerini dilleri ile sık sık soluyarak sağlarlar. Bu da sıcaktan daha kısa zamanda etkilenmelerine sebep olmakta. Kısa burunlu buldog, pekinese gibi köpekler yada iran kedisi gibi ırklar solunum yollarının da dar olması, Sibirya kurdu gibi soğuk iklim hayvanlarının da sıcağa maruz kalması onları daha kolay etkiliyor.

Güneş çarpması sonrası onların vücut sıcaklığı yükselecektir yani ateşi çıkacaktır. Bir hekime gitmeden önce onun vücut sıcaklığını düşürmek için vücudunu ıslatabilir ve hava akımı sağlayarak yada yelpaza ile biraz rahatlamasına yardımcı olabiliriz. Normal vücut sıcaklığı 38-39 C arasındadır. Uzun süre ıslak ve hava akımında kalması vücut sıcaklığının aşırı düşmesine de sebebiyet verebilir. Buna da dikkat etmeli.
Kaynak: www.petgunlugu.com

Bol bol su içmeliler, yıkanarak serinletilen hayvanlar için gölgede yuvaları hazırlanmalı sokakta yaşayan dostlarımız içinde kapı önünde su kapları unutulmamalıdır.
 
 
 
Eklenme Tarihi: 11/08/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar