Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Veteriner Hekim Ender Er  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Kedi ve köpeklerde kaza anında...
  Kliniğimizde hayvan sahiplerinin yada sosyal medya üzerinden en çok sorulan sorulardan bir...
  Yazının Devamı »
 
  Kedi ve köpeklerde zorunlu chi...
  Kedi, köpek ve gelinciklerin kimliklendirilmesi ve kayıt altına alınmasına dair yönetmelik...
  Yazının Devamı »
 
  14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgil...
  TVHB (Türkiye veteriner Hekimler Birliği) Başkanı Talat GÖZET bir demeç yayınladı. Bu yıl ...
  Yazının Devamı »
 
  Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım...
  İnsan hekimliğinde karşımızda 9 aylık bir süre var. Ama evin küçük kızı kedimiz doğum süre...
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 7795 
|
"Engelleme beni"
Bir çok kedi ve köpek trafik kazaları sonrasında geriye dönüşümsüz olarak sakat kalabiliyor. Hayatlarına bu şekilde devam etmek zorunda kalıyorlar. Hayvanlar bu olayı hayata engel bir mesele haline getirip psikolojilerini bozmazlar. Onların psikolojilerini bozabilecek tek şey daha önceki yaşantısından yeni yaşantısına geçtiğinde yaşadığı ilgisizlik ve vefasızlıktır.

Evcil hayvan sahiplenirken altın kural iyi günü değil kötü günleri düşünerek hareket etmektir. Kedim yada köpeğim bir trafik kazası geçirirse ve sakat kalırsa ben ona bakar mıyım? Bu soruyu sevdiğimiz insanlar eşimiz dostumuz, çocuğumuz için sorduğumuzda cevap ne oluyorsa sahiplendiğimiz hayvanlarda da o olmalıdır.

Bu güne kadar bir çok trafik kazası sonucunda kliniğimize getirilen kedi köpekler bir ayağını yada ikisini kaybetti ve yaşamını bu şekilde devam ettirmek zorunda kaldı. Tek ayağı olmayanlar biraz topalladı, takıldı düştü ama sahibinin desteği ve morali ile eski neşesini kazandı. Onun için farketmez patilerinin yada ayaklarının sayısı, sahibim yanımda mı gerisi yalan, hayat devam ediyor.

Bir de sakat kaldığını anlayıp da daha ilk yarım saatte uyutulmasını teklif edenler yada vicdanlı olduğunu söyleyip de barınağa bırakmak isteyenler yok mu? Barınakta ne olacak sanki? Ayaklarına protez takıp 7 yıldızlı otel statüsünde yanında 3 yardımcı ile bakılacağını mı zannediyorsun acaba?? Varsayalım öyle. Hayvanı niye sattın 2 dakikada? Oynarken iyiydi, seni güldürürken iyiydi, bugün yanlız kaldık neyse ki küçük dostum yanımda diyordun? Bir de arkadaşlarına hava atıyordun bak benim küçük dostum nasıl oyunlar yapıyor hem de nasıl yakışıklı diye… Galiba dostum dedin ona değil mi? İnsan dostunu yolda bırakır mı? Tamam dostun da değildi, peki bunun vebali ne olacak?

Tabi ki bunları hayvan bakmayan birine anlatmak zor. Bazıları için eşyadan farkı olmayabilir hayvanların. Yaşayan bilir diye bir söz var. Sadece kedi ve köpek değil tüm canlıların bir duygularının olduğunun, özlediklerinin, sevdiklerinin, üzüldüklerinin farkında olmak gerekiyor. Sakatlandı diye sağa sola atılan ilgilenilmeyen bir çocuk ne ise bir kedi, bir köpek de aynı.

Bir yandan hayvanlar ve hakları ile mücadele eden bir kesim ve bir yandan onlara bakıp, ne yapmaya çalışıyor bunlar diyen bir kesim. Hayvan severler ile engelli hayvanlar için de teknoloji gelişiyor her gün biraz daha iyi haberler alıyoruz. Gerek yaşam şartlarının iyileştirilmesi ile ilgili gerekse tıbbi anlamda bir çok gelişme var. Yeni geliştirilmiş ortez ve protezler, yürüteçler, felçli hayvanlar için yeni fizik tedavi yöntemleri ve bir çok gelişme. En kötü şöyle düşünelim; bu hayat sadece insanlar için olsa nuhun gemisinde hayvanların ne işi var dı?
 
 
 
Eklenme Tarihi: 04/12/2016
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar