Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara
  Rukiye Türeyen  
 
 
  Fikir Köşesi
  Tüm Yazılar
  Tüm Yazarlar
  Yazarın Tüm Yazıları
  Tüm Şiirler
  Yazarın Özgeçmişi
 
 
  Dilenciler…
  Merhaba sevgili okurlar... Bu yazımı dilencilik üzerine yazmak istedim. Her dilenene inanm...
  Yazının Devamı »
 
  Aysel’in Feryadı (Bırak Beni F...
  Bu hastalığı ilk kez duyanlar arasındayım maalesef. Maalesef diyorum çünkü biz insanoğlu b...
  Yazının Devamı »
 
  Vasıfsız diyenlere inat…
  O, her engelli aşmış engellilerden sadece bir tanesi......
  Yazının Devamı »
 
  "Ey On Bir Ayın Sultanı Giderk...
  Sen geldin; gelişinle beraber huzuru, maneviyatı ve yardımlaşmayı da beraberinde getirdin....
  Yazının Devamı »
 
 
 
 
izlenme: 3071 
|
Her Türlü Şiddete Hayır!
Merhaba sevgili okurlar…

Bu yazımda, herkes için önemli olduğu gibi benim için de çok çok önemli olan kadına şiddet konusuna değineceğim. Bir genç kız toplu taşıma aracına biniyor. Aracın şoförü onu canı gibi koruyacağı yerde, genç kızın canını alıyor. İnanın bu yazıyı yazmak benim için çok zor. Herkes bir şeyler söyledi. Bayanlar protesto etti. Görsel ve yazılı medya bu tür olayları gündemde tutmaya çalıştı. Ben de bir bayan ve yazar adayı olarak düşüncelerimi siz sevgili okurlarla paylaşmak istedim…

Genelde herkes eğitimden bahsediyor. Eğitim görmüş biri şiddet uygulamıyor mu sizce?

Bir hâkim düşünün. Şiddet uygulayan bir eşten boşuyor kadını ama bir başka kadına yani kendi eşine şiddet uyguluyor! Bu şiddet olaylarının nedeni eğitimsizlik değil, zihin yetmezliği. Bir insanın zihin sağlığı yerinde olmalı ki kadına hazinesi gibi davransın değer versin. Et yığını veya bir hizmetçi olarak görmesin. Ben bu kadını aldım, istediğimi yaparım hem severim hem döverim diyemez hakkı yok buna çünkü. Biz kadınların da yaşamaya hakkı var. Kimse dünyaya şiddet görmek için gelmediği gibi, kadınlar da gelmemiştir. Bunun bilincinde olması gerekiyor bazı erkeklerin.

Sadece kadın mı şiddet görüyor sizce? Çocuklar ve engelliler de şiddet görüyor. Bir insan neden şiddet görür? Şiddetin önemli nedenlerinden birisi kişilik bozukluğu ve ego zayıflığı.

Bir insanın kişilik problemi varsa, o insandan korkun. Bencil biri şiddet uyguladığı bir insanın acısını anlayamaz. İşte buna ego zayıflığı deniyor. Canice öldürmek kişilik bozukluk içermektedir. Bir düşünün değerli okurlar, normal bir insan, konuşmak varken bir diğer insanı öldürüp birlikte resim çeker mi? Veya normal bir insan neden şiddet uygulasın?

Eğer biri ile bir sorunun varsa gider konuşursun ya da eşinle anlaşamıyorsan boşanırsın.

Kimsenin canını almaya hakkın yok.

Evet, engelliler de şiddet görüyor. Bazı bakım evlerinde çok karşılaşıyoruz. Birini emanet ediyorsun. O da kalkıp dövüyor. Çok acı bir şey bu. Bir insan daha doğrusu şöyle söyleyeyim, bir evlat annesini dövüyorsa, o insan psikopattır başka bir açıklaması yok bunun. Başka ne söylenebilir ki. Ben önceden haber izlemiyordum ve okumuyordum. Kendimi kötü hissediyordum. Ama yazarlığa başladığımdan beri konu seçebilmek adına haber takip etmeye çalışıyorum zorunlu hissediyorum çünkü kendimi. Bakın bir örnek sunayım. Bir adam, eşim kayıp diye karakola gidiyor. Polisler, eşİ aramaya başlıyor. Bir yerden ihbar geliyor bir konteynır içerisinde ceset var diye. Polisler olay yerinde parçalanmış bir ceset buluyor; ihbar eden adamın eşiymiş. Adam, eşini öldürüp çöpe atıyor ve karakola gidip eşim kayıp diye ihbarda bulunuyor. Şimdi size soruyorum sevgili okurlar, sağlıklı bir adam bunu yapar mı? Meğerse karakola gidip eşim kayıp diyen kişi şizofrenmiş!

Benim oğlum her şeyi yapar değil olay. Kız erkek eşit olmalı. Bir erkek çocuğuna hadi oğlum bilmem neyini göster amcalara denebiliyor. Peki, kız çocuğuna böyle bir şey denebilir mi?

Ayıp olur değil mi? Nasıl ki kız çocuğunu sakınıyorsak erkek çocuğunu da sakınmalıyız. Kırsal bölgelerde kızlara fazla değer verilmez. Bunu da herkes bilir. Erkek çocuğum olsun ister hep babalar. Kadın suçlanır bir erkek doğuramadın diye… ALLAH kitap peygamber vardır böylelerinin dilinde ama erkek çocuk doğuramadı diye kadın dövülür. ALLAH’a isyan

ediyorlar fakat farkında değiller. Biz kadınların elinde sanki erkek ve ya kız doğurmak. Her şeyin takdir-i ilahi olduğunun bilincinde değiller bu tür insanlar. Kızları bir mal gibi satıp para almayı biliyorlar ama. Erkektir yapar zihniyetini aşmamız lazım. Bu şekilde biraz da olsa şiddet ve ölümler engellenebilir.

Tecavüz olayları gündemden düşmüyor maalesef. Her gün bir tecavüz vakası ile haberler başlıyor televizyon ekranlarında ve gazetelerde. Vahşice öldürerek son veriliyor tecavüzlere. En son olay (Özgecan Aslan) vahşeti; vahşet diyorum çünkü yakılarak ölüm başka bir kelime ile anlatılamaz. Katilleri, ifadelerinde tecavüz olmadı demişler. Ne kadar doğru bu ifade onu da bilemiyorum. Peki ya çocuklar? Onlar da şiddete maruz kalıyor veya gözlerinin önünde anneleri dövülüyor. Şiddet çocukları nasıl etkiler? Çocuklar çok hassas olurlar. Ne verilirse onu alır bir çocuk. Sevgi verilirse sevgi alır, şiddet verilirse şiddet alır. Devamlı dövülüyorsa bir çocuk çok yaramaz olur ve saldırganlaşır. Büyüyünce şiddete meyilli olur. Ailesiyle yaşayan bir çocuk annesine veya kendisine şiddet uygulanıyorsa bunu iyi bir şey zanneder ve büyüyünce eşine ve çocuklarına şiddet uygulayabilir. Çocuklarımıza iyi örnek olmalıyız ki, yetişkin olduklarında insanlara ve topluma saygılı birer birey olsunlar. Tecavüz olayları bir tek insanlara uygulanmıyor. Hayvanlara da tecavüz edilebiliyor. İnanın bunları yazarken iğrenerek yazıyorum ama maalesef durum bu.

Zihinsel engelli birine cinsel istismarda bulunuluyor. Duruşmalarda iyi hal sergilendiği için suçluya ceza indirimi yapılıyor. Ben buna adaletin adaletsizliği diyorum. Bir bebeğe tecavüz eden zihniyetsizlerle aynı ülkede yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Kimi idam diyor kimi hadim cezası diyor. İdam edilseler ödül olur diyenlerde var ama Yüce ALLAH, cana can buyuruyor. Benim düşüncem idam cezası uygulansın fakat şöyle bir şey de olabilir. Diyelim ki, idam cezası geldi bir zihniyetsiz insan, hayattan sıkıldı ölmek istiyor, gider birine tecavüz eder, idamını alır. İdam cezası caydırıcı olmaz. Başka bir ceza bulmak lazım ki kişiliği bozuk insanlar bir daha hiçbir canlının canını yakmaya cesaret edemesinler. Hadim edilseler bile şiddet uygulayabilirler, öyle bir ceza uygulanmalı ki ne darp edebilsinler ne de tecavüze yeltensinler. Bir bayana el kaldırılırken veya cinsel istismarda bulunmaya çalışırken korkup geri adım atsınlar.

Tecavüzcüler ve katiller acaba hapisten çıkınca bir daha tekrarlıyor mu aynı pisliği? Yoksa

Cezaevinde ıslah mı oluyorlar? Çünkü diğer mahkûmlar tarafından iyi karşılanmıyor diye duydum çocuk katilleri ve tecavüzcüleri. Umarım ders alıp bir daha aynı hatayı yapmıyorlardır. Aslında hapishaneye gidip röportaj yapmak bu insanlarla lazım pişman olup olmadıklarını öğrenebilmek için. Bu işin bir de ahret kısmı var. Suçlular er geç cezalandırılacaklar bunda hemfikiriz. Peki, bu dünya? Sevgili devlet büyüklerimizden bazıları Allah’ı kitabı dillerinden düşürmüyor madem dinimize göre ceza verilsin, hapse konupta beslenmesin. Ya idam edilmeli ya hadim edilmeli ya da eli ayağı kesilmeli. Böyle giderse Türkiye‘de kadın kalmayacak. Ya dövülerek ya da cinsel istismar edilerek öldürülecek. Diğer suçlarda var hırsızlık, kaçakçılık, fuhuş gibi. Caydırıcı ceza verilse Türkiye‘de suç kalmaz inanıyorum buna.

Başka çocuklar başka kadınlar hayvanlar ölmesin. Kötülüklerin inadına sevgi ile kalın.

Rukiye Türeyen
 
Eklenme Tarihi: 15/03/2017
 
 
Yazıyla ilgili tüm hukuki sorumluluk yazara aittir.
 
 
geri dön
sayfa başı
tüm yazılar
yazdır
tavsiye et
|
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Yazıya Yorum Bırakın
  SON EKLENEN YAZILAR
Kırmızı Et Krizi, Doğru Hayvancılık Politikası, Türkiye'de Tarım ve Hayvancılık Hakkında 02/07/2019
Nasıl hayvansever oldum? 16/04/2018
Kedi ve köpeklerde kaza anında trafik sigortası-kasko 02/04/2018
Kedi ve köpeklerde zorunlu chip kimliklendirme 26/03/2018
14 Şubat'ta Barınak'ta "Sevgili"lerimizleyiz 13/02/2018
Dilenciler… 22/09/2017
Kedim doğuruyor, ne yapmalıyım? 18/09/2017
Aysel’in Feryadı (Bırak Beni Freidreich) 23/07/2017
Köpek ve kedilerde güneş çarpması 02/07/2017
Veteriner hekimlerin askeriyede gıda kontrolü 19/06/2017
Vasıfsız diyenlere inat… 16/06/2017
"Ey On Bir Ayın Sultanı Giderken Beni de Götür…" 31/05/2017
Kedilerde Ölümcül FİP Virüsü 09/05/2017
Zordur kabullenmek hayatı… 03/05/2017
Zehirli çam tırtılına dikkat! 20/04/2017
Sihirli Kalemler 04/04/2017
FİV kedinin öldürücü bağışıklık hastalığı 03/04/2017
''Toplu Taşıma Araçları Engellilere Ücretsiz'' 02/04/2017
Vicdan ırka göre değişiyor mu? 30/03/2017
Her Türlü Şiddete Hayır! 15/03/2017
 
 
tüm yazılar