• Anasayfa

  • Gezilecek Yerler

  • Yemek Tarifleri

  • Önemli Telefonlar

  • Sağlık

  • Şehir

Anasayfa
Gezi
Yemek
Telefonlar
Sağlık
Şehir
Şehir RehberiSakaryadaki Gezilecek Yerler

Söğütlü Mağarası turizme kazandırılacak

Söğütlü İlçesi'nde bulunan tarihi Söğütlü Mağarası tekrar turizme kazandırılacak.

Söğütlü İlçesi'ne 470 metre uzaklıkta olan Mağara Köyü'nde, içerisinde sarkıt ve dikitlerin bulunduğu, yer yer tavan yüksekliği 20 metreye ulaşan Söğütlü Mağarası'nın turizme kazandırılması için çalışma başlatıldı. Maden Teknik Arama mühendisleri mağarada incelemede bulundu.

Söğütlü Belediyesi, Mağaraköyü'nde bulunan Söğütlü Mağarası'nın turizme kazandırılması için çalışma başlattı. Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç, Maden Teknik Arama Jeoloji Etütleri Dairesi Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi'nde görevli hidro jeoloji ve jeoloji mühendisleri ile harita teknisyeninden oluşan 4 kişilik ekip ve belediye görevlileri 470 metre uzunluğundaki mağarada incelemede bulundu. Yaklaşık 1.5 metre genişliğinde girişi bulunan mağaranın içerisindeki küçük akarsu, travertenler, sarkıt ve dikitler ilgi çekti. Ayrıca tavan yüksekliği 20 metreyi bulan vadi gezildi.

MTA Genel Müdürlüğü Jeoloji Etütleri Dairesi, Karst ve Mağara Araştırmaları Birimi 2001 yılında yaptığı incelemede, doğal hali ile temel mağaracılık malzemeleri baret, alın lambası, tulum, çizme, eldiven ve dizlik kullanılarak mağaranın ziyaretçilere açılmasının uygun olduğunu belirtmişti.

Söğütlü Belediye Başkanı Hüseyin Genç mühendislerle birlikte mağarayı gezerken, "Mağaramızda sarkıtlar, dikitler var. Mağaramız doğa harikası bir yer. İnşallah burayı turizme açıp herkesin görmesini sağlayacağız" dedi.
Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Henüz yorum yok. İlk yorum yapan siz olun