• Anasayfa

  • Gezilecek Yerler

  • Yemek Tarifleri

  • Önemli Telefonlar

  • Sağlık

  • Şehir

Anasayfa
Gezi
Yemek
Telefonlar
Sağlık
Şehir
Şehir RehberiSakaryadaki Gezilecek Yerler

Sakarya'daki tarihi yerler

Sakarya'da kimsenin bilmediği ve gidip görmediği birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. II. Bayezıd Köprüsü, Vecihi Kapısı, Seyifler Kalesi bu kalıntılar arasında yer almaktadır.

Vecihi Kapısı

Osmanlı mimarisinden kalma geçmişe ait eserler arasındadır. Mimar Sinan tarafından yapıldığı söylenen kapının bulunduğu yerden İpek Yolu'nun geçtiği rivayet edilmektedir. Bu kapı Sapanca'da bulunmaktadır. Toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün olup, şehir merkezine uzaklığı 17 km dir.

II. Bayezıd Köprüsü

Alifuatpaşa kazasını Geyve ilçesine bağlayan kısımda, Sakarya Nehri üzerinde büyük kesme taşlardan yapılmış bir köprüdür. Kitabesinde, “Bu köprü tarihte devir açan Fatih’in oğlu II. Bayazıd tarafından H. 901 (M. 1495) yılında yaptırılmıştır.

Toplu taşıma araçları ile ulaşım mümkün olup, şehir merkezine uzaklığı 30 km.dir.

Seyifler Kalesi

Ferizli ilçesinin kuzeyinde, Seyifler Köyünün güneyinde, Sakarya Nehri'nin Çark Suyu ile yakınlaştığı noktada bulunan Kale kalıntılarının batı ve kuzey bölümündeki yarım daire şeklindeki iki burcu halen ayaktadır.

Bizans döneminde yapılan Stratejik bir noktada, Karadeniz-Adapazarı yolu üzerinde olasılıkla Çarksuyu ve Sakarya Nehri üzerindeki köprülerin güvenliğini sağlamak amacıyla her iki akarsuya da çok yakın bir noktada kurulmuş yaklaşık 80x80m boyutlarında küçük bir kaledir.

Çarksuyunun Sakarya Nehri'ne birleştiği yerde Seyifler Kalesi. Harmantepe Köyü kuzeyindeki Harmantepe Kalesi, halen tamamen yıkılmış olan Poyrazlar Köyü yanında ve Domuztepe ile Tersiye Tepeleri üzerindeki kaleler, Kayalar Mahmudiye Köyü doğusundaki kale Adliye Köyü güneyindeki Adliye Kalesi, Sapanca'nın Kurtköy Kalesi. Geyve Boğazı’ndaki geçidi tutan Çobankale, Pamukova'daki Pahalar Kalesi ile Mekece Kaleleri Sakarya boyuna dizilmiş bu cins hudut muhafaza kontrol kuleleridir.

Ferizli İlçesi'nin Seyifler Köyü girişindedir. Şehir merkezine uzaklığı 30 km'dir.

Kaynak: Türkiye Kültür Portalı

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Henüz yorum yok. İlk yorum yapan siz olun