• Anasayfa

  • Gezilecek Yerler

  • Yemek Tarifleri

  • Önemli Telefonlar

  • Sağlık

  • Şehir

Anasayfa
Gezi
Yemek
Telefonlar
Sağlık
Şehir
Şehir RehberiSakaryadaki Gezilecek Yerler

Sakarya'da sahabe türbesi olduğunu biliyor muydunuz?

Rivayetlere göre miladi 668 yılında İstanbul'u kuşatmak üzere kurulan ilk İslam Ordusu'nun içinde 33 Sahabi bulunmaktaydı. Bu orduda Sahabenin büyüklerinden "Halid Bin Zeyd Ebu Eyyüb El-Ensari"(r.a), yani İstanbul Eyüp'teki türbesinde meftun Hz. Eyüp Sultan ve onun amcası Osman İbnü'l Zeyd'te vardı.

Eyüp Sultan'ın İstanbul'u fethetmek için bu orduyla Adapazarı'ndan geçtiği düşünülmektedir. Ordunun, Hendek'ten geçerek eski Sakarya Köprüsü'nün bulunduğu bölgeden Emirdağ Mezarlığı'na, oradan da İstanbul'a geçtiği tahmin ediliyor.

İstanbul'u fethetmek için yola çıkan ordunun askerlerinden Hz. Eyüp Sultan'ın amcası Osman İbnü'l Zeyd Adapazarı'ndan geçerken vefat etti ve Emirdağ Kabristanlığı'na defnedildi.

Günümüzde bu türbe Emirdağ Kabristanlığı'nda ziyaretçilerini ağırlıyor.

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Henüz yorum yok. İlk yorum yapan siz olun