Benzin ve Motorine Büyük İndirim Geliyor

Benzin ve mazot fiyatı başta olmak üzere akaryakıt pompa fiyatları için doğrudan belirleyici olan brent petrol 85 dolar bandına çekilerek 9 ayın dibini gördü. Brent petrol tarafında yaşanan bu gelişme sonrası benzin ve motorin fiyatları için yeni indirim beklentisi oluştu.
Benzin ve mazot fiyatı brent petrol ve döviz kurları tarafındaki dalgalanmalarla yeniden belirleniyor. Eylül ayı Fed faiz kararı ve şahin mesajları sonrası brent petrol 85,51 dolar seviyesini görerek yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti ve 9 ayın düşük seviyesini test etti. Bu gerileme sonrası motorin ve benzin fiyatı için yeni indirim bekleniyor.
Fed'in son toplantısında faizi 225 baz puan artırması ve bunun devam edeceği beklentisi piyasalarda likiditenin azalacağı algısı yaratarak petrol fiyatları için yönü aşağı çevirdi. Bunun yanında Fed'in şahin mesajlar vermesi, yüksek enflasyonun istenilen seviyeye gelene kadar faiz artırımlarının sürebileceği algısı küresel ekonomide 'Resesyon' endişelerini piyasaların başlıca gündemi haline getirdi.
Brent petrol Rusya Ukrayna Savaşı patlak vermeden önce 88-92 dolar bandında hareket ediyordu. Fed başta olmak üzere merkez bankalarının agresif faiz artırımlarını sürdüreceği beklentisi küresel ekonomi 'Resesyon' endişelerini körüklerken bu durum petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı.
Merkez bankalarının daha yüksek tondan faiz artırım enstrümanını kullanması resesyon endişelerini alevlendirirken, brent petrol 85 dolar bandına kadar çekilerek 9 ayın dibini gördü.
Yaşanan bu gelişmeler sonrası benzin ve motorin fiyatları için yeni indirim beklentisi oluştu. Sektör temsilcileri indirim tutarının 1.5 ila 2 TL arasında olabileceğini öngörüyor.
Büyük Alışveriş Mağazaları
Fabrika ve Büyük Tesisler
Büyük Pres Gövdeleri Revizyonu
4 ay önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]