Ziraat Odası Başkanı Şenoğlu'ndan zirai don uyarısı

Ziraat Odası Başkanı Şenoğlu'ndan zirai don uyarısı
30/03/2016
Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu don olayının ürünleri olumsuz etkilediğini belirterek, "Önümüzde 20-25 günlük bir tehlikeli dönem var. Çiftçilerimiz bu konuda tedbirlerini almalı" uyarısında bulundu.

Şubat ayında hava sıcaklığının mevsim sıcaklıklarının üstünde geçmesi nedeniyle ülkenin birçok bölümünde ağaçlar çiçek açtı. Mart ayında ise havaların tekrar soğuması ve don olaylarının yaşanması nedeniyle birçok ürün zarar gördü.

Konuyla ilgili SakaryaRehberim.com mikrofonuna konuşan Sakarya Ziraat Odası Başkanı Hamdi Şenoğlu, " Şubat ayında havalar biraz sıcak geçti. Bu da bitkinin uyanmasına neden oldu. Zaman zaman don olayları oluyor. Geçen hafta bir don olayı yaşadık. Kuzey bölgemize kar yağdı. Hala önümüzde 20-25 günlük bir tehlikeli dönem var. Tabi çiçek açmış, ürün vermiş, uyanmış bitkiler için durum hiç iç açıcı değil. Şu an zarar çok büyük değil ama yüzde 10-15 civarı bir zararımız var. Don olursa, kontrollü tarım yapamadığımız için biraz riskli yaşıyoruz. Son donlar 23 Nisan'da yaşanıyor. Geçen sene 24 Nisan'da da don yapmıştı. Yani 23 Nisan'a kadar her an herşey olabilir" dedi.

Dondan korunmanın yolları

Zirai don konusunda uyarılarda bulunan Şenoğlu, "Meyvecilikte artık klasik dönem bitti. İnsanlarımız artık klasik meyveciliği bırakacak. Bodur çeşitlere geçecekler. Üzerlerini hem doludan hem de dondan korumak için örtülü şekilde yapacaklar. Klasik şekilde yapanlar için de bir kaç tane örneğimiz var. Ya geceleri duman yapacaklar, ya mikrobiyel gübreleri kullanacaklar, ya lastik yakacaklar, ya arazi üzerinde hava akımı sağlayacaklar bu da büyük fanlarla olacaktır ve ya bahçelerinin üzerine sisleme yapmaları gerekecektir. Dondan korunmanın yöntemleri bunlardır. Bunları yapan çiftçimiz yok. Ancak sisleme yapabiliyorlar" şeklinde konuştu.

İşte Hamdi Şenoğlu'nun açıklamaları:


Ziraat Odası Başkanı Şenoğlu'ndan zirai don uyarısı