Trafikte büyük tehlike

Trafikte büyük tehlike
01/02/2016

Türkiye genelini meşgul eden trafik sigortaları hakkında Sakarya Sigorta Acenteleri (SASADER) Dernek Başkanı Türkiye Sigorta Acenteleri Federasyonu (TÜSAF) yönetim kurulu üyesi Çetin Erdil Sakarya’da bulunan vatandaşların isyanını ve acentelerin durumunu değerlendirdi.

Zorunlu trafik sigortası primlerini yapılan zam günlerdir ülke gündemini meşgul ediyor. Zorunlu trafik sigortalarına yapılan yüksek zamlar araç sahiplerini isyan etme noktasına getirdi. Zorunlu Trafik Sigortası primine yüzde 105'lik artıştan en çok bir yıl önce araç alıp ikinci yılında yeniden sigorta yaptıran kesim etkilendi. Sigorta acenteleri ise yapılan zam ile birlikte sigortasız araçlarında arttığını belirtti. Zorunlu trafik sigortasının yükselmesi hakkında bilgi veren Çetin Erdil, "Zorunlu trafik sigortası her araç sahibinin yaptırması gereken, zorunlu bir sigortadır. Bu sigorta poliçesi, sigortalıyı güvence altına alan ve kaza anında karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını ödeyen bir poliçedir. Zorunlu trafik sigortası sayesinde tüketiciler olası bir kaza sonucun da  her hangi bir sıkıntı yaşamamaktadır. 2015 yılı haziran ayında sigorta genel şartlarının değişmesiyle beraber bedeni ve ölüm teminatlarının 10 yıl geriye dönük olmak üzere ödeme yükümlülüğü getirildi. Yargının da yüksek teminatların ödenmesi hükmü vermesi ve bunun ardından hasara uğramış araçların yedek parça değişimlerinde değişiklikler yapıldı. Yedek parçaların ithal oluşundan dolayı da euro ve doların artması bunun ardından trafik sigortaların serbest tarife dönemine başlamasından sonra şirketler arasında rekabet nedeniyle sigorta fiyatları artmamıştır, aksine poliçe teminatları artmıştır, beraberinde mevzuat değişikliklerinin getirdiği yük sigorta şirketlerini tazminatların yükselmesi ve zarar açısından zora düşürmüştür. Bundan dolayı da zorunlu trafik sigortası fiyatları doğal olarak artış göstermiştir" dedi.

"Araç sahipleri kurallara uymalı"


Araç sahiplerine uyarılarda bulunan Erdil, "Değerli araç sahipleri, değerli sürücüler alkollü trafiğe çıkmamalı ve hız sınırını aşmadan, kurallara uyarak aracını kullanmalı. Olası bir kaza durumunda da karşı araç sürücüsünde alkol, ehliyet, vs gibi kusurları varsa devletimizin güvenlik güçlerine haber vererek raporunu tutturmalı. Kesinlikle hoşgörü göstermemeli. Anlaşmalı kaza tutanakları çıktığından bu güne kazaya karışan kendi aralarında rapor tutan sürücülerimizin sayısı çoğalmasından dolayı da maddi hasarların çoğalması şirketlerin zorda kalmasına sebep olmaktadır. Değerli araç sürücüleri, kazaların azalmasının bizlerin elinde olduğunu unutmayın" şeklinde konuştu.

"Birçok araç trafikte sigortasız geziyor"

Fiyatların kademe kademe arttırılması gerektiğini söyleyen Erdil, "Değerli şirket yöneticilerimiz, ülkemizin geliştiğini, ekonomimizin her geçen yıl daha çok büyüdüğünü araç sayılarının her yıla göre %100 artış olduğunu fark edemediniz mi? Yıllardır bu kazalar oluyor, insanlarımız ölüyor. Bir gün bu insanlar poliçelerinin üzerindeki teminatlarını öğrenecekler ve yaptırmış oldukları poliçeleri yolda polis durdurduğunda ceza yazmasın aracını bağlamasın diye yaptıran insanlar birilerinin bu işi ele alarak sektör oluşturarak insanların haklarını savunacağı hiç mi aklınıza gelmedi? Sigorta poliçelerinin uzun yıllardır 120 ila 180 TL dolaylarında satılmasından dolayı müşterilerin tepkisi elbette doğrudur. Neden şirketler bu güne kadar ileriyi göremediler. Vermiş oldukları teminatları mı bilmiyorlardı yoksa? Bir gün bu teminatları ödeyecekleri akıllarına gelmedi mi? Fiyatları birden yükselttiler ve doğal olarak tüketici mağdur duruma düştü. Şu an binlerce araç trafikte sigortasız gezmektedir. İlerleyen günlerde bu araçlar kaza yaptığında sorun muhakkak oluşacak. Eğer ki; bu fiyatları her sene kademe kademe arttırsalardı bu trafik sigortaları hususi araçlarda ortalama 400 TL kamyonet ve diğer araçlarda da oranı kadarıyla artacaktı tüketicinin bu artışa sesi çıkmayacaktı. Şu anda  trafik sigorta poliçerinin fiyatları uçmuş durumda hususi araçlarda 450 TL' den 1500 TL'ye kadar fiyatlar çıkmakta acente müşterisini elinde tutmak için mecburen acenteler arasında fiyat araştırmak zorunda kalıyorlar. Trafik sigortası fiyatı araştırmaktan diğer branşlardan iş yapmaları mümkün olmamaktadır. Acentelerin bu durumdan mütevellit epey bir sıkıntı içinde oldukları da net şekilde gözükmektedir" vurgusu yaptı.

"Yetkililer bu soruna acil çözüm bulmalı"

Bu duruma acilen bir çözüm bulunması gerektiğini belirten Çetin Erdil, "Çözüm önerilerime gelince trafik sigorta poliçeleri eskisi gibi kesinlikle sabit fiyat olmalı nasıl olacak derseniz benim önerim Hazine, Türkiye Sigortalar Birliği (TSB), Sigorta Acenteleri İcra Komitesi (SAİK) üçü bir araya gelerek güzel bir çalışma sonucunda fiyat uygulaması yapabilirler. Bu kaosun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Öncelikle tüketici sigorta şirketleri ve acenteler çok rahatlayacak ve acentelerin satışları daha fazla üretim yapmasını sağlayacaktır. Burada sigorta şirketleri daha fazla kazanç elde edeceklerdir. Çünkü acenteler sigorta şirketlerinin en fazla üretimini yapan kuruluşlardır. Acente varsa sigorta şirketleri de var olurlar. Tüketici poliçesini güvendiği tutabildiği acentesinden alır" dedi.

Zorunlu trafik sigortası meclisin gündemine oturdu


Meclis gündemine de oturan konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Erdil, "Maliye bakanı sayın Mehmet Şimşek zorunlu trafik sigortaları hakkında çalışmalar başlatıldığını, ilerleyen zamanda bir çözüm üreteceklerini ifade ettiler. Şu an için tüketici meclisten çıkacak kararı bekliyor. Bu arada vatandaşımızın biri konuyu adliyeye taşıdı ve tüm araç sahiplerinin kulağı bu davada. Davada tüketici lehine olumlu bir sonuç çıkması durumunda olayın emsal teşkil edeceğinden sonuç büyük bir merakla beklenmektedir. Şahsım adına bir yorumda bulunacak olursam buradan hukuki olarak bir sonuç çıkacağını düşünmüyorum. Kanunlarla verdiği yetkilerle düzenlemelerle yapılıyor. Son olarak bu kaosun acilen çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu sorun vatandaşımızın, ülkemizin sorunudur. Çözümün de hükümetimizde olduğunu düşünüyorum" diyerek sözlerini tamamladı.

Konuyla ilgili kısa bir açıklamada bulunan Sakaryalı bir vatandaş ise geçen yıl 173 liraya yaptırdığı trafik sigortasını bu yıl 423 liraya yaptırdığını belirterek fiyatın bu kadar yükse olmasının pek çok araç sahibini sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Trafikte büyük tehlike