Sapanca Gölü günden güne yok oluyor

Sapanca Gölü günden güne yok oluyor
23/04/2014
Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu olarak yararlandığı Sapanca Gölü'nde kuraklık tehlikesi gün geçtikçe daha da büyüyor.

Umutların bağlandığı Nisan yağmurlarının da yeterli yağmaması sonucu, göldeki su düzeyi normalden 2 metre 10 santim aşağı düştü.

Kış aylarında beklenen yağmurlara umut bağlandığı için 'tehlike yok' denilen Sapanca Gölü'ndeki su düzeyi tehlikeli sınıra geldi. Normal mevsimlerde 120 milyon metreküpe kadar su girişi olan göle, kuraklık nedeniyle en çok 85 milyon metreküp su girişi oldu. 1 yıl içindeki yağışların önceki yıllara oranla yüzde 50 azalması, artan nüfusun yanı sıra sanayi ihtiyacının da karşılanması için çekilen suyun artması, içilebilir ender göllerinden Sapanca Gölü'nü kuruma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktı.

Sakarya Su Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Rüstem Keleş, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ilk kez tehlikenin büyüdüğünden söz ederken, su işletme kodunun minimum seviyeye inmesine 19-20 santim kaldığını, Sakarya ve Kocaeli'nin hızla alternatif kaynaklara yönelmesi gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgi SakaryaRehberim.com mikrofonuna konuşan bir vatandaş, "Sapanca Gölü, Sakarya'nın yegane güzelliği. Sapanca Gölü'nü korumak için iş işten geçtikten sonra bir önlem almak fayda sağlamaz. Hem İzmit, hem Tüpraş, hem de sanayi kuruluşları Sapanca Gölü'nden faydalanıyor. Artık buna bir son verilmesi lazım." dedi.

Sapanca Gölü günden güne yok oluyor