''Sakarya'da her an büyük deprem olabilir''

''Sakarya'da her an büyük deprem olabilir''
04/03/2017

Sakarya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Levent Gülen, her an büyük bir depremin yaşanabileceğini söyleyerek vatandaşlara uyarılarda bulundu.

1-7 Mart Deprem Haftası münasebetiyle SAÜ Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Levent Gülen, SakaryaRehberim.com'a önemli açıklamalarda bulundu.

"Ortalama üç yılda bir büyük deprem meydana geliyor"

Sakarya'nın birinci derece deprem bölgesinde olduğunu belirten Prof. Dr. Gülen, "1-7 Mart tarihleri Türkiye'de Deprem Haftası olarak bilinmekte. Bu konuda deprem bilincinin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapılmakta. Sakarya, özellikle birinci derecede deprem bölgesinde bulunduğu için bu çalışmalar Sakarya açısından büyük önem taşımaktadır. Bu haritada 1900-2015 yılları arasında ülkemizde 6 şiddetinin üzerinde meydana gelen depremleri göstermektedir. Görüldüğü üzere Türkiye'de son 115 yıl içinde büyüklüğü 7'den fazla olan depremlere bakacak olursak ortalama 3 senede bir şiddeti 7'nin üzerinde olan depremler meydana geliyor. Özellikle Sakarya bölgesine bakacak olursak 7'nin üzerindeki depremlerin en yoğun olduğu bölge Sakarya bölgesi olarak öne çıkmaktadır. Sakarya'nın neredeyse tamamı birinci derecede deprem kuşağı içinde yer almaktadır. Sakarya ve çevresinde meydana gelen depremler Sakarya'da hasara neden olmaktadır. Hiçbirinde Sakarya merkez üssü olmamasına rağmen en çok hasarın görüldüğü yerlerden biri Sakarya olmuştur. Bunun nedeni ise, Sakarya'nın zemin yapısının gevşek ve alüvyal nitelik taşımasından dolayıdır" dedi.

Zemin yapısı

Depremde alınması gereken en önemli tedbirin binanın zemin yapısının olduğunu söyleyen Gülen, "Bir binanın deprem yönetmeliğine uygun olarak yapılıp yapılmadığından daha önemli olan zeminin yapısıdır. Eğer zemin sağlam değilse, sıvılaşma meydana geliyorsa, alüvyal bir zemin ise olası bir depremde zemini sıvılaşmasından dolayı binalar yerin bir kaç metre içine doğru gömülebilir. Binaların bizzat yıkılmasının yanında, bina içindeki eşyaların sabitlenmemesinden dolayı meydana gelen depremlerde birçok can kaybı yaşanmaktadır. Dolayısıyla binalarımızdaki kütüphane, gardırop gibi eşyaların sağlamlaştırılması, sabit olarak duvara bağlanması gerekiyor" ifadelerini kullandı.

''Sakarya'da her an büyük deprem olabilir''
''Sakarya'da her an büyük deprem olabilir''