Kurbanlık alırken bunlara dikkat!

Kurbanlık alırken bunlara dikkat!
16/08/2017

Kurban Bayramı'na az bir zaman kala vatandaşlar gözünü kurbanlık fiyatlarına çevirdi.

1 Eylül Cuma günü itibariyle başlayacak Kurban Bayramı öncesi kurbanlık hayvan satışları devam ederken, büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kaç liradan satışa sunulduğu merak konusu oldu.

Konuyla ilgili SakaryaRehberim.com mikrofonuna açıklamalarda bulunan Ali Baba Çiftliği sahibi Alican Kocabay, "Kurbanlık fiyatları geçen seneye nazaran bu yıl daha hesaplı. Ama vatandaşa fiyatlar yine yüksek gelebilir. Büyükbaş hayvan fiyatları 6 bin liradan başlayıp 12-13 bin liraya kadar devam ediyor. Küçükbaş hayvanların fiyatı ise 650 liradan başlayıp 900 liraya kadar satışa sunuluyor.

Hayvanlarımız, doğu bölgelerinden getirildi ve Ramazan Bayramı'ndan beri burada. Daha öncesinde yaylada idi. Alım gücü olmadığı için şu anlık Sakarya'da kurbanlık satışlarında durgunluk var. Profesyonel bir ekiple kesim ve parçalamayı da yapıyoruz" şeklinde konuştu.

Kurban alırken bunlara dikkat!


Kurbanlık alımında dikkat edilmesi gereken hususlar olduğunu belirten Alican Kocabay, "Kurban alacak kişiler ilk önce hayvanın ağzına bakacak. Hayvanın diş değiştirmesi lazım eğer diş değiştirmiyorsa o kurban olmaz. Boynuzunun kırık, ayağının sakat ve kuyruğunun kesik olmaması gerekiyor. Kesinlikle angusa karşıyız. Biz satmıyoruz, satılmasını da istemiyoruz. Devlet büyüklerimiz bu konuda gerekeni yapacaktır" dedi.

İşte o röportaj:

 

Sakarya'da kurbanlık alabileceğiniz firmalar için tıklayın 

Kurbanlık alırken bunlara dikkat!