İntihar olaylarının artmasının sebebi...

İntihar olaylarının artmasının sebebi...
18/11/2016
Türkiye’de artan intihar vakaları endişe verici rakamlara ulaştı.

Ülkemizde son dönemlerde intihar vakaları artış gösterdi. Özellikle ilimizde son bir ayda 6 intihar olayı yaşandı. Son 10 yılda 30 binin üzerinde vatandaşımız intihar sonucu yaşamını yitirdi.

İntiharın sebepleriyle ilgili SakaryaRehberim.com'a açıklamalarda bulunan Uzman Psikolog Erkan Şen, "Bizim toplumumuz intiharın bireysel problemlerden kaynaklandığını düşünüyor fakat durum öyle değil. Tabi ki kişiye mahsus bazı psikolojik bozukluklardan, depresif bozukluklardan ve ileri derecede anksiyete bozukluklarından kaynaklı intihar girişimleri yaşanmıştır ama intiharın temel sebeplerinden en önemlisi toplumsal sorunlardır. Toplumsal problemler, kişinin korku, yorgunluk ve umutsuzluk gibi duygularından kaynaklanan problemlerdir. İnsan fıtratında cinsellik ve cinayet gibi bazı dürtüler var. Bu dürtüleri kontrol edemediğinde, o bahsettiğimiz problemlerde çıkar bir yol bulamadıklarında maalesef kendilerini kaybederek ve birçok toplum değerlerinden mahrum olmasından da kaynaklanarak bir hazin son yaşanıyor. Olayı daha somutlaştırmak gerekirse ülkemizin son dönemde yaşadığı hem ekonomik, hem siyasi, hem de dini anlamdaki çalkantılarını biliyorsunuz. Hangi sebeple yapıldığı, neden yapıldığı, kimin haklı olduğuna girmeden sadece neticesine baktığımızda daha düne kadar polise olan güven kalmamıştı çeşitli sebeplerden dolayı. Bugün askere karşı çok güven kalmadığını söyleyebiliriz. Siyasi erk, çok tartışılamaz hale geldi. Kişiler arası büyük ayrışmalar olmaya başladı. Dini bir liderin yanlış bir kişi çıkması nedeniyle birçok insanın kafasının karışması. Bunlar aslında hepsi toplumsal sorunları tetikleyen durumlardır. Böyle büyük problemler karşısında kişi, bazen ne yapacağını, kime inanacağını, kime güveneceğini bulamadığında, yolu tükendiğinde işte bu durum yine kaçınılmaz hale gelecektir" dedi.

İntihar olayları

İntihar olaylarının önüne geçmek için bazı düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Şen, "Toplumun algı yönetimini yapan en büyük unsurlardan bir tanesi televizyondur. Diğeri siyasi güçtür. Sanayileşmiş şehirlerde yaşayan kişilerin ekonomik gücü önemlidir. Bu tip durumlarda şahısa özel psikologların değil, sosyologların biraz daha ön planda olup doğru bilgileri üst güçlere dikte ettirmeleri gerekiyor. Kişilerde id ego ve süper ego yani 'benlik' dediğimiz durumlar söz konusudur. Bunlar da maalesef ki ailevi baskılar, ekonomik durumlar, dini baskılar, ayıplanma, korku, yorgunluk gibi durumlardan dolayı intihar vakaları yaşanıyor. Bunlar toplumsal sorundur. Yetkililerin bir araya gelerek, komisyonlar kurarak bazı şeyleri düzeltmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

İşte Uzman Psikolog Erkan Şen'in açıklamaları:
İntihar olaylarının artmasının sebebi...
İntihar olaylarının artmasının sebebi...