Gar esnafı Ada Treni için imza kampanyası başlattı

Gar esnafı Ada Treni için imza kampanyası başlattı
24/10/2016
Adapazarı Garı'nda bulunan esnaflar Ada Treni'nin yeniden hizmete açılması için imza kampanyası başlattı.

Adapazarı-İstanbul arasında yolcu taşımacılığı yapan Adapazarı Ekspresi seferleri yaklaşık olarak 4 yıl önce durdurulmuştu. Seferlerin durdurulması Ada Treni'ni kullanan yolcuları mağdur ederken durumdan en çok gar esnafı etkilendi.

İşlerinin kötü gittiğini söyleyen esnaflar, "Adapazar-Haydarpaşa Tren Hattı yeniden hizmete açıldı" sloganıyla bir imza kampanyası başlattı.

Halk ve esnaf mağdur


Konuyla ilgili SakaryaRehberim.com'a konuşan esnaf Armağan Bahadır, "Bu kampanyayı gar esnafı olarak başlattık. Trenlerin Adapazarı-Haydarpaşa en azından Adapazarı-Pendik arasında çalışması için. Trenler 4 yıldır çalışmıyor. Buradaki esnaflar mağdur. Kiralarını ödeyemeyecek durumdalar. TCDD herhangi bir kira indiriminde bulunmadı. Aynı zamanda Katlı Pazaryeri esnafı da bu durumdan mağdur. Herşeyi geçtik öğrenci, halk mağdur. Çünkü otobüs firmalarının birçoğu yüksek fiyatlarla İstanbul'a seferler düzenliyor. Bir kişinin Esenler'e yolculuğu 27-28 lira. Trenler, daha konforluydu, daha ucuzdu, daha hızlıydı. Herkez bu durumdan müzdarip. Biz de böyle bir imza kampanyası başlattık. TCDD'ye bu kampanyayı iletirsek birşeylerin olacağını düşünüyoruz. Çünkü mevcut hat duruyor" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bir diğer gar esnafı Beytullah Akova ise, "Yıllardır bu halk Adapazarı-Haydarpaşa trenini kullanamadığından birçok mağduriyet yaşandı. Bu arada Adapazarı'nın esnafı da bundan çok etkilendi. O yüzden seferlerin yeniden başlamasını istiyoruz. Fakat yetkililer çok yavaş davranıyor, pek ilgilenmiyorlar" dedi.
Gar esnafı Ada Treni için imza kampanyası başlattı