• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerTürkiye ve Dünya

Yunus ölümlerine tepki

Kocaali'de sahile vuran ve vücutlarında kurşun deliklerine benzer yaralar olduğu görülen yunusların ağlarına takılan balıkçılar tarafından vurularak öldürüldüğü yönündeki iddialar büyük tepkiye neden oldu. Tarım müdürlüğü yunusların üzerindeki yaraları kuşların yaptığını belirtirken vatandaşlar açıklamanın gerçeği yansıtmadığı görüşünde. 
 
Kocaali ilçesi Alandere mevkiinde, sahile vurmuş, yüzgeçleri kesilmiş haldeki 3 ölü yunusu görenler, durumu yetkililere bildirdi.

Yetkililerin incelemesinin ardından konuyla ilgili savcılık talimatıyla inceleme başlatıldı. İncelemede İlçe Tarım Müdürlüğü ekipleri, yunusların doğal yollarla öldüğünü ve üzerlerindeki deliklerin kuşlar tarafından yapıldığını tespit etti. Ancak bölge halkı, yunusların balıkçılar tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

Kocaali’de oturan Şerif Sarı konuyla ilgili şunları söyledi:

* Bu bölge hem yunusların yoğun olarak yaşadığı hem de diğer deniz canlılarının yoğunluğu nedeniyle avcılığın yapıldığı bir bölge. Tahminimizce, balıkçı ağlarına dadanan ve balıkları yiyen bu yunuslar balıkçılar tarafından vuruldu. Aslında bu engellenebilir, burada hayvanların doğal haklarını biz avlıyoruz.

* Gerekli çalışmalar yapılarak bu yaşananlar engellenebilir. İlçe Tarım Müdürlüğü’nden yapılan açıklama ise konuyu başka bir yere çekmek için yapılan gerçek dışı bir açıklamadır.

Bölgede kuş yoğunluğunun fazla olduğunu belirten Şerif Sarı, “Evet, bölgede yoğun kuş nüfusu var, ancak tüm kuşların aynı anda bunlara saldırması lazım bunların olması için. Kuşlar saldırsa sadece tek bir noktadan mı deler? Bu konuyla ilgili bir açıklama yapılmasını ve bunun araştırılmasını bekliyoruz” diye konuştu.

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Uygun görülen mesajlar yayınlanmaktadır

Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun