Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Yüksek riskli hastaya böbrek nakli yapıldı

HaberlerTürkiye ve Dünya
11.50, 09/08/2019
Proweb Kaşe
Yüksek riskli hastaya böbrek nakli yapıldı
 Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde (SAÜEAH) yüksek riskli hastaya ‘Duyarsızlaştırma’ protokolü uygulayarak böbrek nakli gerçekleştirdi. 
 
SAÜEAH Böbrek Nakli Merkezinde yüksek riskli hastaya böbrek nakli gerçekleştirildi. Yüksek immünolojik riskli hasta C.B.'nin nakil öncesi Sağlık Bakanlığı’ndan izin alınarak işlemleri başlatıldı. Haytaya özel ‘Duyarsızlaştırma’ tedavisi uygulayarak böbrek nakli gerçekleştirilirken Sakarya’da bir ilk daha gerçekleştirilmiş oldu. 
 
Duyarsızlaştırma protokolü hakkında bilgi veren Doç. Dr. Hamad Dheir, “Yüksek immünolojik riskli hastalar maalesef direkt olarak böbrek nakli olamıyorlar. Bu nedenle hastanın vücudunda bu riski oluşturan hücreleri özel bir ilaç protokolü uygulayarak nakle uygun hale getiriyoruz. Bu süreç nakil operasyonundan yaklaşık 2-3 hafta öncesinden başlıyor. Nakil sonrası da çok yakından takip edilmesi gerekmektedir. Hastamızın genel durumu çok iyi. Bundan sonra da yüksek riskli hastalara bu özel tedavi protokolümüz ile nakil işlemleri yapmaya devam edeceğiz. Böbrek Nakli Merkezinin kurulması ve başarılı çalışmalara imza atmasında verdikleri destek dolayısı ile İl Sağlık Müdürümüz Doç. Dr. Aziz Öğütlü ve Hanemiz Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Akif Çakar’a da tüm hekim arkadaşlarımız adına teşekkür ediyorum” dedi. 
 
İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkan Prof. Dr. Savaş Sipahi, Böbrek Nakli Merkezi bu tür komplike hastalar için yeterli donanıma sahip oldukları belirtti. Operasyon Prof. Dr. Fehmi Çelebi, Doç. Dr. Fatih Altıntoprak, Op. Dr. Necattin Fırat ve Op. Dr. Emrah Akın tarafından gerçekleştirilirken böbrek alıcı ve verici hakkında bilgi veren Op. Dr. Necattin Fırat, “Böbrek veren kardeş T.B. operasyonun üçüncü gününde taburcu ettik. Böbrek alıcısı hastamızın genel durumu çok iyi. Nakilini gerçekleştirdiğimiz böbrek hastamıza hemen uyum sağladı ve hasta idrar yapmaya başladı. Ameliyatta herhangi bir cerrahi sorunla karşılaşmadık. Böbreğin fonksiyonunda tam iyileşme sağlandı. Önümüzdeki günlerde hastamızı taburcu etmeyi düşünüyoruz” diye konuştu. 
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 635 defa incelenmiştir.

 
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
SON GELİŞMELER