Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Türkiye'nin Hollanda yeni Büyükelçisi Şaban Dişli

HaberlerSakarya
15.37, 07/09/2018
Türkiye'nin Hollanda yeni  Büyükelçisi Şaban Dişli
Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye ile  Hollanda arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik mutabık kalındığı  üzere karşılıklı atanan büyükelçilerin bugün açıklandığı belirtildi.

Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Bu çerçevede Sayın Cumhurbaşkanımızın onayıyla Şaban Dişli, Lahey  Büyükelçimiz olarak atanmıştır. Hollanda Dışişleri Bakanının ekim ayının ilk  haftasında ülkemize yapması planlanan resmi ziyaret, ilişkilerin  normalleştirilmesi yönündeki müteakip adımı oluşturacaktır. Memnuniyet verici bu  gelişmelerin, Hollanda’yla 400 yılı aşan köklü ilişkilerimize ve AB üyelik  müzakere sürecimize olumlu yansımasını temenni ediyoruz."


Hollanda hükümeti de Ankara Büyükelçiliği'ne Marjanne de Kwaasteniet'i  atadı. Kwaasteniet de ülkesinin NATO Daimi Temsilciliği görevini yürütüyordu.

TÜRKİYE'NİN YENİ LAHEY BÜYÜKELÇİSİ ŞABAN DİŞLİ
Şaban Dişli, 22 Şubat 1958'de Sakarya'nın Geyve ilçesinde doğdu.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi  Ekonomi ve İstatistik Bölümünü bitiren Dişli, yüksek lisansını New York Eyalet  Üniversitesi'nde Matematiksel Ekonomi alanında tamamladı ve Harvard Üniversitesi  Üst Düzey Yöneticilik Programı'na katıldı.

Dişli, Hollanda'da banka genel müdürlüğü yaptı ve Yurt Dışı Bankalar  Birliği kuruculuğu ile Yönetim Kurulu üyeliği görevlerinde bulundu. AK Parti  kurucu üyesi olan Dişli, 22, 23 ve 24. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi.

Şaban Dişli, 22. dönemde AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel  Başkan Yardımcılığı, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu Üyeliği, 23. dönemde  AK Parti Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı, Dışişleri Komisyonu  Üyeliği, Başbakan Dış Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı, 24. dönemde Başbakan  Ekonomik İlişkiler Danışmanlığı ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk  Delegasyonu Üyeliği, Dışişleri Komisyonu Üyeliği, Türkiye-ABD Parlamentolararası  Dostluk Grubu başkanlığı yaptı.

Dişli, çok iyi düzeyde İngilizce, Fransızca ve Hollandaca biliyor.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 4148 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
  Ayakta alkışlıyorummmm  
 
Sammy, 07/09/2018  
 


SON GELİŞMELER