Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Şevket Şahintaş SAGÜSAD’ın konuğu olacak

HaberlerSakarya
22.16, 06/12/2017
Sır Yapı Mimarlık Mühendislik Proje İnşaat Taahhüt Danışmanlık
Şevket Şahintaş SAGÜSAD’ın konuğu olacak
Gecenin Öteki Yüzü” fotoğraflarıyla dünyanın ilgisini çeken taksici Şevket Şahintaş 7 Aralık Perşembe akşamı Sakarya Güzel Sanatlar Derneği’nin konuğu olacak. SAGÜSAD Başkanı Ünal Dabak .’’Fotoğraf Gösterisi ve Söyleşisi için saat 19.00'da sanatseverleri SAGÜSAD Sergi Salonu'na bekliyoruz.’’ Dedi.

Şevket Şahintaş’ın 2008’de Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayımlandı. St.Petersburg’da "Çağdaş Türk Fotoğrafçıları" adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Son olarak CNN'in internet sitesinde geniş yer buldu.

O bir taksi şoförü. Ancak herhangi bir taksi şoförü değil. Biz uyurken çektiği gece fotoğrafları ile üniversite arşivlerine giren, dünya basınını röportaj için Türkiye’ye getiren, yurt dışındaki sergilerde Türkiye’yi temsil eden, ve şuan Kültür Bakanlığı ile Avrupa Birliği’nin desteklediği belgeseli çekilen bir taksi şoförü.

Adı Şevket Şahintaş. Kendisi, “Gecenin Öteki Yüzü” isimli ilk sergisinde İstanbul’un bilinmeyen yüzünü; gece hayatlarını bizimle paylaşmaya hazırlanıyor.

5 yılda bini aşkın kare Şevket Şahintaş, 1988’de taksiciliğe başladı. 2004 yılında ufak bir dijital kamera aldı ve her akşam, gördüğü ilginç gece yaşamlarını fotoğraflamaya başladı. Sadece evsizleri çekmiyordu; İstanbul gecelerindeki travestileri, hayat kadınları, tinercileri, dilencileri; yakından tanımadığımız tüm yaşamları karelerine sığdırmaya çalıştı. Flaşlı çekim yapmak zorunda olduğu için hepsinin rızasını almalıydı; kimse de ona “hayır” demedi.

Şahintaş’ın oluşturduğu arşiv, İstanbul’un gece yaşantısını bu boyutuyla gösteren dünyadaki ilk çalışma oldu. Konuyu duyan bir müşterisi aracılığıyla ODTÜ Mezunlar Derneği’nde gerçekleştirdiği söyleşi ve fotoğraf gösteriminin ardından Şevket Şahintaş’ı Türk ve dünya basını, fark etti.

2008’de Der Spiegel Online’da röportajı ve fotoğrafları yayımlandı. St.Petersburg’da “Çağdaş Türk Fotoğrafçıları” adlı etkinlikte Türkiye’yi temsil etti. Çektiği fotoğraflar, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde konuk fotoğrafçılar bölümünde üniversite arşivine alındı. İz Tv deprogramda yer aldı.


 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 670 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Sakaryaspor, gelecek sezon nasıl başarılı olur?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER
EN ÇOK OKUNANLAR