• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerSakarya

Şehrin en büyük istihdam fuarı SAGİF açıldı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Valiliği, Sakarya Üniversitesi, İŞKUR, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası ile Sakarya Teknokent işbirliği neticesinde düzenlenen Sakarya Girişimcilik ve İnsan Kaynakları Fuarı, Demokrasi Meydanı’nda gerçekleştirilen törenle açıldı.

Açılışa TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Vali Hüseyin Avni Coş, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO Başkan Vekili Orhan Yılgenci, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, SESOb Başkanı Hasan Alişan, Ticaret Borsası Başkanı Cevdet Mete, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, İl Müdürleri, MÜSİAD Başkanı Yaşar Coşkun, SMMMO Başkanı Ertuğrul Kocacık, daire başkanları ve şube müdürleri ile çok sayıda Sakaryalı katıldı. Açılış öncesi Büyükşehir Kent Orkestrası mini bir konser verdi. Katılımcılar gerçekleştirilen açılış töreninin ardından fuar alanını gezerek stantları ziyaret etti. Fuar 18-20 Mayıs tarihleri arasında açık olacak.

Önemli bir istihdam kaynağı


Programın açılış konuşmasını yapan SAÜ Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, “Fuarımızı ‘İş-Sizi Arıyor’ ana temasıyla 4. kez düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıl 30 bin ziyaretçimiz vardı. İşverenlerin geri bildirimleri ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın desteği ile bu yıl işçi ve işvereni daha kaliteli bir ortamda bir araya getiriyoruz. Üniversite mezunları, lise mezunları, işsizler için fuarımız önemli bir istihdam kaynağı. Sakarya’da faaliyet gösteren firmalar ve şehir dışından gelen firmaların işbirliği güçlenecek. Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile 2017’de 15 bin artı istihdam planladık. Fuarımız bu hedefimize destek olacak. Fuar tarihlerini bu şekilde belirlememizin sebebi ise mezun olan öğrencilerimizin staj ve iş imkanlarından hemen faydalanabilmeleri” diye konuştu.

Hedef: 2 milyon istihdam

İşsizliğin sadece Türkiye’de değil tüm dünyada önemli bir sorun olduğunun altını çizen İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Bekir Aktürk, “Dünya üzerinde 200 milyon işsiz var. Son 14 yılda ülkemizde reform niteliğinde istihdam programları ortaya konuldu. Türkiye’de işsizlik oranı dünyanın aksine azalma eğilimi gösterdi. OECD’de işsizliğiz en hızlı azaldığı ülkeler arasında Türkiye ilk sırada yer aldı. Yakın coğrafyamızda yaşanan gerilimler ve 15 Temmuz darbe girişimi ekonomimizi olumsuz etkiledi. İşsizlik artışa geçti. Bu sıkıntılı durum istihdam politikaları ile aşılmaya çalışılıyor. Başlatılan istihdam seferberliği ile 2 milyon insanımızı iş sahibi yapmak amaçlanıyor. Şu anda 1 milyon 77 bin istihdam sağladık. İnşallah Sakarya’da hedeflenen 15 bin, Türkiye genelinde ise 2 milyon istihdam sayısına ulaşacağız. SAGİF’te 100’e yakın firma 4 binin üzerinde açık iş var. İnşallah tamamı dolacak” ifadelerini kullandı.

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

zgr
3 yıl önce
geçen sene gittik hepsi yalan dolan ne istihdamı pehh..