Tavsiye Et
Bu siteyi dostlarınızın da görmesini istemez misiniz?
Gönderen
Gönderilen
Haberler › Sakarya

Sapanca Gölü kızardı

 04/04/2021 12.01
Sapanca Gölü kızardı

Sapanca Gölü’nün kıyı şeridinin bazı bölgeleri kızarırken, uzmanlar yaşanan kızarıklığın halk arasında ‘alg’ patlaması olarak bilinen kızıl akın olduğunu belirtti.

Daha önceki yıllarda da zaman zaman benzeri yaşanan Sapanca Gölün’ndeki alg patlamasından kaynaklanan kızıllık gölün bazı bölgelerinde görüldü.

Uzmanlar daha önce kar ve yağmur yağışının yetersiz kalması nedeniyle gölde su deviri sağlanmadığı için alg patlaması görüldüğünü bildirmişti.

KIZIL AKIN NEDİR?

Halk arasında 'Alg patlaması' olarak bilinen 'kızıl akın' nasıl oluşuyor. Uzmanlar sudaki sucul ekosistemlerde bir veya birkaç alg (fitoplankton) türünün, besin maddelerinin ortamdaki yoğunluklarının artmasına bağlı olarak popülasyonlarının artması, bununla birlikte sudaki oksijen seviyesinin azalması nedeniyle ölerek su yüzeyini kırmızı veya kahverengi bir görünüme sokmasına neden oluyor. Alg patlamasının yöresel ve mevsimsel olduğu biliniyor.

YASAL UYARI
Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayınlanmayacak

> Uygun görülen mesajlar yayınlanmaktadır

Saim Çıkmaz
2 hafta önce
Daha neler göreceğiz bakalım..
Saim Çıkmaz
2 hafta önce
Daha neler göreceğiz bakalım..