• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerSakarya

Sakaryalılar Dünya’nın En Sağlıklı İçmesuyunu Tüketiyor

SASKİ Genel Kurulu’nda konuşan Başkan Toçoğlu, “Sakaryalı hemşerilerimiz dünya ölçeğinde en sağlıklı sulardan birini tüketiyor” derken; SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Gebze Teknik Üniversitesi’nden bir uzman heyet şehrimiz içmesuyu kaynaklarıyla ilgili çarpıcı bir rapor açıkladı. Buna göre ülkemizdeki büyükşehirler içerisinde en sağlıklı içmesuyu Sakarya’da tüketiliyor” ifadelerini kullandı.
 
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Mayıs Ayı Olağan Genel Kurulu, Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’nun başkanlığında gerçekleştirilen oturumda 8 gündem maddesi görüşüldü. Gerçekleştirilen toplantıda günden dışı söz alan MHP Meclis Üyesi Sebati Koçsar, “SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, iki yıl önce Alifuatpaşa bölgesinde içmesuyunda yaşanan bulanıklığın giderileceğinin sözünü vermişti. Kısa süre içerisinde Alifuatpaşa İçmesuyu Arıtma Tesisini faaliyete alındı. Bölgemizde yaşanan içmesuyunda bulanıklık giderilmiş odu. Bölgemize yapılan yatırımdan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş’e teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Entegre Su Yönetimi
Toplantıda devam eden ve tamamlanan yatırımlar ile ilgili sunum yapan SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “Şehrimizi modern ve sağlam altyapı ile buluşturmak için gece gündüz çalışıyoruz. SASKİ olarak şehrimizin altyapısına ciddi yatırımlar yapıyoruz. Kurumsal verimlilik anlamında Türkiye’de üst sıralardayız. Sakarya’nın güneyinden kuzeyine doğusundan batısına hizmet ulaştırıyoruz. İnşallah devam eden ve planlanan yatırımlarımızın tamamlanmasıyla şehrimizi dünya standartlarına uygun altyapıya kavuşturacağız. Ayrıca şehrimize inşa ettiğimiz içmesuyu hatları ile entegre bir su yönetimi oluşturacağız” ifadelerini kullandı.

1,4 Milyarlık Yatırım
Rüstem Keleş, “2009 – 2015 yıları arasında 400 milyonluk yatırımımızı devreye aldık. Şuanda ise şehrimizde 300 milyonluk yatırımımız devam ediyor. İnşallah 2018 yılı sonuna kadar şehrimizin altyapısına toplamda 1,4 milyar yatırım yapacağız. Yatırımlarımızın tamamlanmasıyla şehrimizin hiçbir noktasında içmesuyu ve atıksu sorunu yaşanmayacak. Tüm ilçelerimizde içmesuyu, yağmursuyu ve atıksu arıtma tesislerinde; içmesuyu depolarında ve kanalizasyon hatlarında inşa çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor” diye konuştu.

En Sağlıklı İçmesuyu
Sapanca Gölü’nün su kalitesinin Dünya standartlarının üzerinde olduğu belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş, “İçmesuyu konusunda çok kararlıyız. Su kaynaklarının korunması ve takibini 24 saat anlık izliyoruz. Geçtiğimiz günlerde Sapanca Gölü’nde incelemelerde bulunan Gebze Teknik Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ebubekir Yüksel, Dr. Murat Eyvaz, Dr. Recep Kılıç, Yük. Müh. Ercan Gürbulak, Yük. Müh. Serkan Arslan, Uzman İsmail Özen ve Tekniker Fahrettin Duyum, Sakarya İli İçmesuyu Kaynakları ve Su Arıtma Tesislerinde Mikro Kirleticilerin İzlenme final raporunda, ülkemizdeki Büyükşehirler içerisinde dünyanın en sağlıklı sularının birinin Sakarya’da tüketildiğini belirttiler. Sakarya ilindeki su kullanıcıları hem hâlihazırda içmesuyu kalite standartlarının çok üstünde hem de ilaç artığı içeren mikro kirleticiler açısından dünyanın en sağlıklı içmesuyunu Sakarya tüketiyor” ifadelerini kullandı.

27 Mayıs Cuma
Rüstem Keleş’in sunumunun ardından Genel Kurul gündemine geçildi. 8 gündem maddesinin görüşüldüğü Kurul’da ilk yedi madde oy çokluğu ile kabul edilirken; 8. madde ise yeniden görüşülmek üzere Hukuk Komisyonu’na havale edildi. Genel Kurul komisyona havale edilen maddeyi görüşmek üzere 27 Mayıs Cuma günü, saat 14.30’da tekrar toplanacak.. 
Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Cavit Tetik
4 yıl önce
Dünyanın en sağlıksız beyni de öyle...
Rüştü.
4 yıl önce
O beyne sen sahipsin Cavit:)))))
oğuz yıldız
4 yıl önce
rüştü bey cuk diye oturmuş.cavit e saglam ...olmus inş o herşeye... olan çenesini kapatır. tetik laflarına dikkat et.çok göze batıyorsun.