Tavsiye Et
Bu siteyi dostlarınızın da görmesini istemez misiniz?
Gönderen
Gönderilen
Haberler › Sakarya

Sakarya'daki okullara ceza şoku

 07/03/2013 17.43
Sakarya'daki okullara ceza şoku
Sigortasız temizlik işçisi çalıştıran okullara SGK ceza yağdırdı.

Kadrolu hizmetli bulunmaması ve ödenek yetersizliği sebebiyle dışarıdan sigortasız temizlik elemanı çalıştıran okullar, büyük cezalarla karşı karşıya kalıyor. Sigortasız eleman çalıştıran okullara 25 bin ila 70 bin lira arasında para cezası kesiliyor.

Türkiye'de okullara son 10 yıldır temizlik işini yapacak müstahdem atanmaması büyük sıkıntıya yol açıyor. Daha önce okullara her 5 derslik için bir hademe görev yaparken normal büyüklükteki bir okulda en az 7 kadrolu hizmetli bulunuyordu. Eski çalışanların bir bir emekli olması ve yeni atama yapılmaması sebebiyle bu gün neredeyse okullarda kadrolu hademe kalmadı. Zorunlu bağışın yasaklanması sebebiyle kıt ödeneğe sahip okul yönetimleri kayıt dışı eleman çalıştırarak temizlik işini çözmeye çalışıyor. Temizlik işleri için genellikle okulun bulunduğu mahalledeki işsiz kişiler alınıyor. Ancak, Alo 170 hattına yapılan ihbar ve diğer şikayetler neticesinde okul aile birlikleri sigortasız eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle SGK'nın kestiği yüklü para cezalarıyla karşı karşıya kalıyor.

Sakarya'da şimdiye kadar 80 okula kayıt dışı eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle 25 bin lira ile 70 bin lira arasında para cezası kesildi. SGK, kayıt dışı temizlik görevlisi çalıştırdığı belirlenen okullara bir görevli başına, bir yıllığına pirim ve idari para ceza ile birlikte 25 bin lira ceza uyguluyor. Bu cezalar çalışma süresine ve çalıştırılan sigortasız kişi sayısına göre artış gösteriyor. Şehit Ahmet Akyol Okul Aile Birliği Başkanı Seda Ada, kendilerine idari ve sigorta pirim cezasıyla birlikte 70 bin lira para cezası uygulandığını belirterek "Ben yeni göreve geldim. Ancak eski yönetimin kesilen cezayı ödemek için çok büyük zorluklar çekti." diyor.

Sigortasız işçi çalıştırıldığı gerekçesiyle 25 bin lira ceza kesilen Sapanca İlkokulu Okul Aile Birliği Başkan Yardımcısı Hakan Coşar ise, kesilen cezayı nasıl ödeyeceklerini düşünüyor: "Okulda temizlik işini yapan bayan kardeşimiz gönüllü olarak çalışıyordu. Sigorta da istemedi. Ancak Alo 170'e ihbarda bulunulmuş. SGK görevlileri geldi ve sigortasız eleman çalıştırıldığı gerekçesiyle tutanak tutuldu. Bu cezayı nasıl öderiz bilemiyoruz. Zaten okul aile birliklerinin ve okulların gelir durumu yetersiz. Mecburen yine velilerden , hayırseverlerden bulup buluşturup bu cezayı ödeyeceğiz. Ödemezsek okulumuza icra gelecek. Bu konuya bakanlık el atmalı. En azından çalıştırılan temizlik görevlilerinin sigortasını bakanlık karşılayabilir. Biz okul aile birliği olarak okulumuzun güzelleştirilmesi ve geliştirilmesi için her türlü katkı sağlamaya hazırız. Ancak devletimizden talebimiz en azından çocuklarımızın temiz ve sağlıklı bir ortamda eğitim görebilecekleri kadar yeterli sayıda hizmetli atamasını istiyoruz."

Milli Eğitim Müdürü: Okulların Zor Durumda Olduğunu Herkes Biliyor"

Yaklaşık 500 okulu bulunan Sakarya Milli Eğitim Müdürlüğü de zor durumda. Hizmet satın alınması yoluyla ancak 132 personel alabildiklerini belirten Sakarya Milli Eğitim Müdürü Selim Yavuz Sandıkçı , bu personeli çok zor durumda olan okullara dağıttıklarını, ancak yeterli olmadığını vurguluyor. Okulların içinde bulunduğu hizmetli sıkıntısını bu gün ülkede yaşayan herkesin bildiğini kaydeden Sandıkçı, okul yönetimlerinin okul aile birliklerinin yükünün bu konuda çok ağır olduğunu dile getirerek şunları söylüyor: "Okulların ihtiyacı var. Bu bir gerçek. Desteğe de ihtiyacımız var. Gönüllü bağış gelecek de insan çalıştıracağız bu zor bir iş. Her şeye rağmen müdürlerimizin ve okul aile birliği başkanlarımızın iş kanununa uygun olmayan bir yöntemi benimsemelerini doğru değil, daha büyük sıkıntılar meydana getiriyor. Bunun yerine kaynakları kadar kişi çalıştırmalarını istiyoruz. SGK yasal sorumluluğunu yerine getiriyor. Onlara da niye ceza kesiyorsunuz diyemiyoruz. Cezayı ödemede okul aile birliklerine yardımcı olmaya çalışıyoruz."

"İşlem Yapmak Zorundayız"

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Nurten Cambasoğlu, da Alo 170 ve kuruma gelen ihbar ve şikayetleri değerlendirmek ve kayıt dışı istihdam belirlendiğinde ceza kesmek zorunda olduklarını belirtiyor. Kurumun amacının kayıt dışı istihdamı önlemek olduğunu ifade eden Canbasoğlu, okul yönetimlerinden sigortasız eleman çalıştırmaması çağrısında bulunuyor. Bazı okul aile birliklerinin bu konuyu bilmediklerini dile getirdiklerini vurgulayan Canbasoğlu, "Okul aile birlikleri cezalı duruma düşmemek için kurumumuza danışabilirler. Cezalar ağır. Cezalı duruma düşmemek için dikkatli olmaları gerekiyor" diye konuşuyor.
Sakarya'daki okullara ceza şoku
Sakarya'daki okullara ceza şoku
Sakarya’da, 80 okula temizlik hizmetlerini kayıt dışı eleman çalıştırarak sağladıkları için kesilen para cezalarıyla ilgili açıklama yapan Eğitim İlke-Sen MYK Üyesi Beytullah Önce; "Bunun sorumlusu Milli Eğitim Bakanlığı’dır, cezayı bakanlık ödesin" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 80 okula kayıt dışı eleman çalıştırdıkları gerekçesiyle 25 bin lira ile 70 bin lira arasında para cezası kesmesiyle ilgili bir açıklama yapan Eğitim İlke-Sen MYK Üyesi Beytullah Önce, bu durumun sorumlusunun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu belirtti. Önce; hiç kimsenin güvencesiz ve emeğinin karşılığı tam olarak verilmeden çalıştırılmasını doğru bulmadıklarını belirterek şöyle konuştu: "fakat iyi bilinmelidir ki; bu yanlışın sorumlusu ne okul yönetimleri ne de okul aile birlikleridir. Birinci dereceden sorumlu, 10 yıldır okullara temizlik hizmetleri için kadro vermeyen hükümetlerdir; Milli Eğitim Bakanlığı’dır. Bu durumda Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü bakanlıktan ödenek istemeli ve bu cezayı ödemelidir. Çünkü okul yönetimlerinin ve okul aile birliklerinin böyle bir bütçesi kesinlikle yoktur ve şayet yasal baskı oluşturulursa, okullar çözüm için yine velilerden bağış toplanmaya çalışılacaktır. Soruyoruz, siyasi iradenin yönetim hatasının cezasını neden vergisini ödeyen halk çeksin?"

Bakanlığın bütçe konusunda sorumluluğunu yerine getirmemesinin cezasının halka kesilemeyeceğini belirten Eğitim İlke-Sen MYK Üyesi Beytullah Önce; şunları söyledi: "Son yıllarda sık sık Milli Eğitim Bakanlığı’na ayrılan bütçenin arttığı gündeme getirilmektedir. Bütçenin artması kadar önemli olan bir husus da bu bütçenin nasıl değerlendirildiğidir. Sınıfların düzenli temizlenemediği, tuvaletlerinin hijyenik tutulamadığı, eski tahtalarının değiştirilemediği, fotokopi makinelerinin bakımının yaptırılamadığı bir gerçeklik karşısında, her öğrenciye tablet bilgisayar dağıtmaya kalkışmanın sanal bir gelişme kalacağı açık değil midir? Eğitim İlke-Sen olarak, eğitimin zorunlu tutulduğu bir sistemde, velilerden her ne adına olursa olsun para alınmasına karşıyız. Hemen her şeyden vergi alındığı bir ekonomi düzeninde, devlet halka karşı temel sorumluluklarını ücretsiz yerine getirmek zorundadır. Okullara kesilen bu cezaların Milli Eğitim Bakanlığı’nın ödenek göndermesiyle ödenmesi gerektiğini hatırlatıyoruz."
YASAL UYARI
Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayınlanmayacak

> Uygun görülen mesajlar yayınlanmaktadır

GELECEĞE KİM SAHİP ÇIKACAK
8 yıl önce
SAYIN İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZÜ YAPTIĞI AÇIKLAMALARINDAN DOLAYI KUTLUYORUM VE BU ÜLKEDE KADINLARIN ARKASINA SAKLANAN VE KADINLARDAN MEDET UMAN ÜLKEYİ YÖNETEN SİYASİ LİDERİNİDE KINIYORUM OKULLARIMIZDA ELBETTE TEMİZLİK YOK HANGİ ÇAĞDAYIZ DÜŞÜNÜN 6 YAŞINDA 5 YAŞINDAKİ ÇOCUĞU OKULLAR TEMİZLENEMİYOR İDARECİLER ÇARESİZ VELİLER İLGİSİZ BU İLGİSİZLİĞE BU İNSANLARIN SEÇTİĞİ BAKANLAR YAPIYOR OKULLARDA PARA TOPLAMAK YASAK PARA ALMAK YASAK OZAMAN OKULLARIN İHTİYAÇLARINI GÖR ELEKTRİK SU YAKACAK ALIYORSUN ANCAK KALORİFERİ YADA SOBAYI YAKACAK PERSONEL YOK OKULU TEMİZLİYECEK PERSONEL YOK CAM KIRILDI PARA YOK KAPI KIRILDI PARA YOK KAPININ KOLU KIRILSA BOZULSA PARA YOK EEE OKUL MÜDÜRÜ CEBİNDENMİ VERECEK BU PARAYI BAKIN TÜRK MİLLETİ SADECE CAMİLERDE CAMİLERE KURSLARA YURTLARA PARA VERMEKLE OLMAZ EĞER SİZ OKULLARDA EĞİTİM GÖRMESEYDİNİZ BENİM YAZDIKLARIMA AVAL AVAL BAKARDINIZ LÜTFEN ALLAH RIZASI İÇİN CAMİLERDE OKULLARIMIZ İÇİNDE BAĞIŞ YAPILSIN OKULLARIMIZIN DURUMLARI İÇLER ACISI TUVALETLERE KOYULACAK SABUNU BİLE OLMAYAN OKULLAR VAR HEMDE ŞEHRİN GÖBEĞİNDE LÜTFEN OKULLARIMIZA SAHİP ÇIKALIM ORALARDA GELECEK YETİŞİYOR BUGÜNÜN BAŞBAKANINA SORALIM KENDİSİ NERELERDE EĞİTİM GÖRMÜŞ GERİSİNE SİZ KARAR VERİN
garabet
8 yıl önce
SINIFLARA KONULAN AKILLI TAHTALARA VE "SANKİ OLMAZSA OLMAZMIŞ GİBİ" ÖĞRENCİLERE DAĞITILAN TABLET BİLGİSAYARLARA MİLYONLARCA LİRA SARF EDİLİRKEN, OKULLARA VERİLECEK TEMİZLİK PERSONELİNE NASIL OLUR DA PARA BULUNAMAZ