• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerSakarya

Sakarya tarımında 'Kahverengi kokarca' alarmı

Doğu Karadeniz'de rastlanan, fındık başta olmak üzere, birçok meyve ve sebze için tehdit oluşturan 'Kahverengi kokarca' adlı böcek hızla yayılıyor.

STB Başkanı Adem Sarı, bir günde onlarca kilometre yol kat eden böcekle ilgili tedbir çağrısı yaparak, üreticiye büyük görev düştüğünü söyledi.

HIZLI YAYILIYOR

Sakarya Ticaret Borsası (STB) Başkanı Adem Sarı, Gürcistan’da fındığa ciddi zararlar verdiği bilinen, ‘Kahverengi kokarca’ adlı böceğin Doğu Karadeniz’de de görülmeye başlandığını bildirdi. Bu böceğin sadece fındık değil, elma, şeftali, kiraz ve şeftali gibi meyvelerin yanı sıra domates, biber ve mısır gibi yüzlerce kültür bitkisinde zarara yol açtığına dikkat çeken Sarı, “Böceğin ülkemize giriş yaptığının belirlenmesinin ardından, Doğu Karadeniz’de yarattığı tahribatlara karşı tuzaklar yerleştirilerek önlemler alınmaya başlandı. Bir günde onlarca kilometre yol kat edebilen kahverengi kokarca, fındıkta hem verimi hem de kaliteyi ciddi oranda olumsuz olarak etkileyebilmektedir. Bu durum ülke ve Sakarya tarımı adına risk oluşturuyor” dedi.


İLAÇLAMA

Kahverengi kokarcanın Gürcistan’da, ABD ve İtalya'da fındığa verdiği zararların boyutlarının çok fazla olduğunu anlatan Başkan Adem Sarı, “O ülkelerde yaşanan vahim tablonun ülkemize, Sakarya’mıza sıçramaması, başta fındık olmak üzere ve hiçbir tarım ürünümüzün zarar görmemesini istiyoruz. Hava sıcaklıklarının 20 dereceyi bulduğu, Mayıs ayından itibaren fındık bahçelerinde yoğun olarak görülmeye başlanan bu zararlı böcek Haziran ayı içinde yumurtalarını yapraklara bırakmakta ve çıkan larva-erginleri fındık meyvelerinde beslenmektedir. Ürünlerin zarar görmemesi adına, üreticimize büyük görevler düşerken, bu süre içinde doğru ilaçlama yapılması gerekiyor” ifadelerine yer verdi.


TEDBİR

Sarı, Sakarya Ticaret Borsası olarak ilgili tüm kurumlarla işbirliği içinde bilinçlendirme programı başlattıklarını anlatarak, “Borsa olarak fındık başta olmak üzere üreticilerimizin ürünlerinin korunması adına çeşitli çalışmalar yapacağız. Üreticilerimizin bilinçlendirmesinin ardından bu böceğe karşı hangi zirai ilaçları, nasıl kullanmaları, ne yapmaları gerektiği konusunda ilgili kurumlarla koordineli bir şekilde sahada olacağız. Üreticimizin kaybetmemesi adına tedbiri elden bırakmayacağız” dedi. Sarı, üreticilerin düzenlenen bilgilendirme toplantılarına katılım sağlamaları çağrısında bulundu.

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

izzet özcan
1 yıl önce
o kadar tarim ilacı kullanan bir ülke haline geldik ki artık bütün hastalıkları tarımda böcek istilası.şimdide fındıkta.kullandıgımız tarım ilaçlarının ne olduğu niçin olduğunu herhangi bir analiz yaptırnadan kullanıyoruz.ülkemizde olmayan böcekleri bule ülkemize çeker hale geldik.Allah sonumuzu hayır etsin.
Esra çakmak
1 yıl önce
Bu yaz Arifiye?de çok vardı bu böcek Sakarya?ya da geldi yani bahçe de balkonlarda yıkanan çamaşırlardan evin içene girdi heryerdeler di tedbirin alınmasını bekliyoruz özellikle Arifiye de
Esra çakmak
1 yıl önce
Bu yaz Arifiye?de çok vardı bu böcek Sakarya?ya da geldi yani bahçe de balkonlarda yıkanan çamaşırlardan evin içene girdi heryerdeler di tedbirin alınmasını bekliyoruz özellikle Arifiye de