Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Sağlık-Sen Genel Başkanı Sakarya'da konuştu

HaberlerSakarya
14.24, 13/10/2018
Sağlık-Sen Genel Başkanı Sakarya'da konuştu
Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, "Kısıtlı imkanlar, uzun çalışma süreleri, yoğun nöbetler, yüksek riskli ve yıpratıcı çalışma ortamlarına rağmen, istisnasız bütün sağlık çalışanlarımız hayatını ortaya koyarak, sağlık hizmetlerinde kalite ve memnuniyeti zirveye taşımıştır." dedi. 

Sağlık-Sen Sakarya Şubesi'nin genel kurulu için kente gelen Memiş, Adapazarı ilçesindeki bir tesiste düzenlediği toplantıda, sağlık hizmetlerinde 16 yılda sessiz bir devrim yaşandığını ve sağlık çalışanlarının bu başarıyı sırtlayan gizli kahramanlar olduğunu söyledi.

Memiş, sağlık çalışanlarının sorunlarını tespit ederek çözüm önerileri geliştirdiklerini ve birçok kazanıma imza attıklarını dile getirdi.

Sağlıkta dönüşümün mimarı ve kahramanı olan sağlık çalışanlarının en büyük beklentisinin mesleki onurlarının korunması, adil çalışma koşulları, güvenli çalışma ortamı sahipliği olduğunu belirten Memiş, şöyle konuştu:

"Kısıtlı imkanlar, uzun çalışma süreleri, yoğun nöbetler, yüksek riskli ve yıpratıcı çalışma ortamlarına rağmen, istisnasız bütün sağlık çalışanlarımız hayatını ortaya koyarak, sağlık hizmetlerinde kalite ve memnuniyeti zirveye taşımıştır. OECD ülkeleri ortalamasının yarısı kadar hekim sayımız, 3'te biri kadar hemşire sayımızla OECD ortalamasının üstünde bir sağlık hizmeti talebini karşılıyoruz." 

Memiş, ayrıca sağlık çalışanlarına yönelik yaptıkları tükenmişlik araştırması sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının tükenmişlik oranının yüzde 25'lerin üzerinde olduğunu belirtti. 

- "Sağlıkta şiddet sona erdirilmeli"

Metin Memiş, sağlık hizmetlerinde memnuniyet artarken şiddet olaylarının da arttığını söyledi. 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2013-2017 yılları arasında kayıt altına alınan şiddet vakası sayısının 60 binin üzerinde olduğunu aktaran Memiş, "Bunun 18 bininin fiziksel şiddet, ayrıca 42 binin üzerinde de sözel şiddet vakası yaşandı. Sağlık-Sen olarak yaptığımız şiddet araştırmasında, meslek hayatı boyunca 11 ve daha fazla kez fiziksel veya psikolojik şiddete uğrama oranının sağlık çalışanları arasında yüzde 30 seviyesinde olduğunu tespit ettik." açıklamasında bulundu.

- "Yıpranma payı mücadelesi sürecek"

Memiş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteğiyle 350 bin sağlık çalışanının yıpranma payı hakkından faydalanmaya başladığını belirtti. 

Yıpranma payının sağlık hizmetlerinin gerçeğine uygun şekilde düzenlenmesi için mücadele etmeye devam edeceklerini dile getiren Memiş, "Sağlık hizmetleri bir ekip işi. Bu nedenle yıpranma payı hakkının bütün hizmet sınıflarını kapsaması, geriye dönük olarak hesaplanması konusundaki taleplerin takipçisi olmaya devam edeceğiz." dedi.

Metin Memiş ayrıca 3600 ek gösterge artışının lisans mezunu bütün sağlık çalışanlarına verilmesini istediklerini belirterek, "Sağlık çalışanları sabit ek ödemenin dışında döner sermaye alamaz hale gelmiştir. Adaletsiz döner sermaye sistemi acilen değişmeli, dağıtılabilir döner sermaye oranları artırılmalı ve sağlık çalışanlarının yaşadığı mağduriyet giderilmelidir." şeklinde konuştu. 
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 1113 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
  Bende aynı şekilde düşünüyorum . Şiddet çözüm değil kesinlikle fakat Sağlık personeli ve Doktorlarında hastalara ve hasta yakınlarına nasıl davrandıkları önemli . Bütün sağlık personeli ve Doktorları katmıyorum kesinlikle ama Hastaneye gelen kişiler *hastalar* muamele ise 'neden geldiniz keyfim kaçtı ' tarzı hareketler ve aynı zamanda hastalar hasta olmakla sanki suç işlemişler gibi davranılıyor. Kesinlikle eğitim artırılmalı bu konuda .Gerekirse psikolojik destek alsınlar. Randevulu Hasta kabul etmeyen doktor bile var !!! Şaşkınlığımızı gizleyemiyoruz. Biz canımızı ve sağlığımızı bu insanlara emanet ediyoruz ama artık ondan bile korkar olduk...  
 
Özlem, 16/10/2018  
 

  EVET HERKES ŞİDDETE KARŞI AMA SAĞLIK ÇALIŞANLARIDA KENDİNİ SORGULAMALI HASTALARA - YAKINLARINA KARŞI UMURSAMAZ KABA TAVIRLARINDAN VAZGEÇMELİLER ZATEN VATANDAŞ CANI YANMIŞ HALDE ORAYA GELİYOR BİRDE O TAVIRLARLA KARŞILAŞINCA ÇİLEDEN ÇIKIYOR BİRAZDA HATAYI KENDİLERİNDE ARASINLAR . ÖZEL HASTANELERDE NEDEN BU ORAN ÇOK DÜŞÜK BİR DÜŞÜNÜN  
 
hakan, 16/10/2018  
 

  şiddet olaylarının yaşanması tabiki doğru değil fakat altında yatan gerçeklerde sağlık çalışanlarının hastalara ve hasta yakınlarına davranış biçimlerini değiştirmeli bunlarda sorgulanmalı merhametsizce duygusuzca hareket etmeleri durumu vahim hale getiriyor .Ben demiyorum şiddet doğru diye fakat sağlık personellerine ayrıyetten insanlık dersi adı altında bir ders verilmeli .O mesleği bu sayğı değer insanlar sayesinde icra ettiğini unutmamalılar .  
 
adapazarı, 15/10/2018  
 

  Hırsızın hiçmi suçu yok.  
 
Şaban Asrak, 15/10/2018  
 


SON GELİŞMELER