Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Orhan Camii'nde altın varak bulundu

HaberlerTürkiye ve Dünya
17.06, 16/07/2019
Sır Yapı Mimarlık Mühendislik Proje İnşaat Taahhüt Danışmanlık
Orhan Camii'nde altın varak bulundu

 

Şehrin önemli tarihi mekanlarından biri olan Orhan Camii'nde yapılan restorasyon çalışmaları sırasında altın varaklara rastlanıldı. 
 
Adapazarı'nın Osmanlı döneminde feth edilmesinden sonra Konuralp Bey tarafından Orhan Gazi adına yaptırılan ve günümüzde şehrin önemli tarihi mekanlarından biri olan Orhan Camii restore ediliyor.
 
Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından verilen onarım izniyle Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından, tarihi dokusunun korunarak aslına uygun bir şekilde restore edilen tarihi camide duvarın kazılması sırasında altın varaklara raslanıldı. 
 
Bankalar caddesinde bulunan Orhan Camii’nin 1967 depreminde yıkılan minaresi, 1968 yılında Akyazılı Ali Akyüz adlı usta tarafından yeniden yapılsa da 1999 depreminden sonra minare yeniden restore edilmiş, iki ay önce de aslına uygun olarak taştan yapılmıştı. 

NÜZHET PAŞA’NIN GİRİŞİMİ 

Adapazarı’nın daha köy olduğu dönemde ‘Orhan Gazi’ adına yaptırılan ve zamanla yıkılınca yerine yine aynı adı taşıyan ‘Orhan Cami’, 1893-1894 yıllarında Adapazarı’nda kaymakamlık yapan Nüzhet Paşa’nın girişimi ve halkın yardımlarıyla inşa edilmiştir. 
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 2267 defa incelenmiştir.

 
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
SON GELİŞMELER