Liva Reklam
Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Mahalle sakinlerinden Organize Sanayi tepkisi

HaberlerSakarya
15.11, 25/03/2018
Mahalle sakinlerinden Organize Sanayi tepkisi
Sakarya'nın Söğütlü ilçesinde, Kantar Mahallesi'nde yaşayan köylüler, tarım arazilerine 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmak istenmesine tepki gösterdi.

Söğütlü Kantar mahallesinde yaşayan köylüler, mahallelerinde 3 bin 700 dönümlük arazide Söğütlü 2. Organize Sanayi Bölgesi'nin kurulmak istendiğini belirterek, tepki gösterdi. Tarım arazilerinde toplanan köylüler, 'Topraklarımıza dokunmayın ekmeğimizi elimizden almayın' ve 'Biz sanayiye değil, yer seçimine karşıyız' yazılı pankartlar açtı. Köylüler, ailelerinin geçimlerini topraktan sağladıklarını, organize sanayi bölgesinin tarım arazilerine değil, kıraç arazilere yapılmasını istedi.

Köylüler yaptıkları basın açıklamasında, Geçimimizi tarım, hayvancılık, fındık ve ceviz üretiminden sağlayan aynı zamanda mutfak ihtiyaçlarımızın birçoğunu tarlalarımızda yetiştirdiğimiz doğal sebzelerle karşılayan insanlarız. Kantar Mahallesinde 3 bin 700 dönümlük tarım arazisine Söğutlü 2. Organize Sanayi Bölgesi yapılması planlanmaktadır. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'ndan onay beklendiği söylenmektedir. Tarım arazilerimizin tamamı büyük parçalar halinde olup toplulaştırmaya gerek yoktur. Topraklarımızdan elde edilen ürün kalitesi ve rekoltesi emsallerine göre oldukça iyidir. Tarıma elverişli arazisi olmayan bölgeler dururken yılda iki mahsul alınan verimli arazilerimizi çorak arazi olarak nitelendirip sanayi yapımı için zemin hazırlanmasının, günümüzde çiftçilik yapacak insan bulamazken var olan çiftçilerin topraklarına kamulaştırma yoluyla el konulmasının ne kadar doğru ve tartışılır olduğunu belirtmek isteriz. Biz sanayiye karşı değiliz, yer seçiminin yanlış olduğunu söylüyoruz. İyi bir şey yapılmak isteniyorsa bu bir yerleri yıkarak, talan ederek, heba ederek olmamalıdır. Arazi sahipleri ve köy sakinleri olarak geçimimizin tamamını tarım, hayvancılık, süt üretimi, fındık ve ceviz üretiminden sağladığımızdan tarım arazilerimiz üzerine sanayi kurulmasına, sanayi veya imara açılmasına kesinlikle karşıyız. Ülkemizin tarım üretimi için gerekli hassasiyetin gösterilerek, tarım arazilerimiz üzerine yapılmaya çalışılan sanayi ve imar projesinin iptal edilmesini istiyoruz dedi.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
 
 
 
Bu haber 3371 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
  fazla zorlamayın fetöden alırlar  
 
zgr, 26/03/2018  
 

  Sanayi tarım arazilerine ve yerleşim yerleri yakınına yapılmalıdır. Ürün yetişmeyen çorak arazilere yapılmalı, bir şey yaparken birşeyler yok edilmemelidir. Sonuna kadar takipçisi olacağız.  
 
Hayati, 26/03/2018  
 

  Kararlıyız, haklıyız, sonuna kadar devam edecek konunun takipçisi olacağız  
 
Kantar köyü sakini, 25/03/2018  
 


SON GELİŞMELER