Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Kurban keserken bunlara dikkat

HaberlerTürkiye ve Dünya
12.06, 07/08/2019
Sır Yapı Mimarlık Mühendislik Proje İnşaat Taahhüt Danışmanlık
Kurban keserken bunlara dikkat
Sakarya Veterinerler Odası eski Başkanı Mustafa Yıldız, Kurban Bayramı'nda vatandaşların pek dikkat etmediği hususlarda önemli uyarılarda bulundu.

Sağlıklı kurban kesimi için öncelikle sağlıklı hayvan seçilmesinin önemli olduğunu kaydeden Yıldız, hayvanın kesimden önce ve sonra veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi gerektiğini kaydetti.

Vatandaşın, son yıllarda kurbanını kendisi kesmek yerine kurulan mezbahane, çiftlik gibi toplu kesim yerlerinde kestirmeyi tercih ettiğini ifade eden Yıldız, mezbahane ve toplu kurban kesimi yapılan yerlerde, kesicilerden mutlaka, hayvanın bulaşıcı hastalık taşımadığına dair rapor istenmesi gerektiğini belirtti.

Hayvansal gıdalardan 200’ün üzerinde hastalığın insanlara bulaşabildiğini anlatan Yıldız; "Kurbanımızı kestik. Kurban etinde nelere dikkat etmeliyiz? Biliyoruz ki hayvansal gıdalardan insanlara 200’ün üzerinde hastalık geçebiliyor.  Bu hastalıklar viral, bakteriyal ya da paraziter olabilir. Kurban seçerken kesim yerlerinde veteriner hekimin bulunan yerlerden kurbanlığını seçmenize özen gösterin. İnsan sağlığı şansa bırakılmayacak kadar çok önemlidir. Hayvan sağlığı profesyonellerin işidir. Kurban kesiminde eğer kesim yerinde veteriner hekim yoksa, kurban etinin renginde değişiklik varsa, normal et renginin dışında ise yada akciğer, karaciğer, kalp, kaslarda, böbreklerde normalin dışında bir oluşum ya da renk değişikliği veya size anormal gelen bir oluşum varsa mutlaka uzman bir veteriner hekimden ayrıntılı et muayenesi isteyiniz" dedi. 

ET NASIL SAKLANMALI?

Etin +5 derecede dinlendirildikten sonra buzdolabına bekletmeden yerleştirilmesi gerektiğine dikkati çeken Mustafa Yıldız; "Uygun olmayan sıcaklık ya da ortamlarda bekletilen etlerde süratle bakteriyel üremeye bağlı olarak ette bozulma başlar. Doğal olarak bunu kimse istemez. İnancımız gereği dağıtılacak etleri dağıttıktan sonra kalanı uygun ambalajlara koyarak buzdolabına ya da derin donduruculara koyacağız. Tabi ki isteyen vatandaşlarımız kavurma da yapabilir. Ya da başka şekillerde değerlendirebilir" diye konuştu.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 306 defa incelenmiştir.

 
YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
SON GELİŞMELER