• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerSakarya

İlk dava bugün görülmeye başlandı

Sakarya'da Fethullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında açılan ilk davada 200 sanığın yargılanmasına başlandı.

- Dava, yoklama ile başladı

Sakarya’da 15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsü sonrası Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame neticesinde aralarında FETÖ elebaşı Fethullah Gülen, örgütün "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz'ün de bulunduğu toplam 224 sanığın yargılanması Ferizli Kapalı Spor Salonunda yoklama ile başladı.

Eksiklerin giderilmesi sonrasında sanıkları uyaran mahkeme başkanı Mehmet Sertaç Kesler, “Burada ciddi bir yargılama faaliyeti gerçekleştireceğiz. Saygılı olacaksınız, yargılama faaliyetinde kimse kimseye kötü davranmasına izin vermeyeceğiz. Adil bir yargılama olacak, bu yargılama bugünden itibaren başladı. Nisan ayının son haftası itibarı ile savunmaları bitirmeyi öngörüyoruz” dedi.

Özel olarak hazırlanan duruşma salonunda, Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen oturumda, 138'i tutuklu 140 sanık, mağdurlar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinden (TSK) ihraç edilen, 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Binbaşı Ali Şahin, Üsteğmen Kayhan Demir, Yarbay İsmail Öcal, davanın sanıkları arasında bulunuyor.

Kimlik yoklamasının ardından mahkeme başkanı, saygılı olunması gerektiğini, ciddi bir yargılama yapıldığını belirterek, "Bunun bozulmasına, insanların birbirine kötü davranmasına izin vermeyeceğiz. Bu yargılamanın adil olacağından kimsenin şüphesi olmasın." dedi.

Mahkeme başkanı, yargılamanın ilk duruşmasının nisan ayının son haftasında bitmesinin öngörüldüğünü dile getirerek, taleplerin, tutuklu sanıkların savunmalarının bitmesinin ardından alınacağını kaydetti.

Daha sonra sanık avukatlarının yargılamaya ilişkin talep ve önerilerini dinleyen mahkeme başkanı, duruşmaya ara verdi.

- İddianame


Darbe girişimi sırasında Sakarya Valiliğinin işgaliyle ilgili 220 asker ile aralarında FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, örgütün sözde "hava kuvvetleri imamı" olduğu belirtilen firari Adil Öksüz'ün de yer aldığı 224 sanık hakkında Cumhuriyet Başsavcısı, başsavcı vekili ile 5 savcı tarafından hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame, 6 bölüm ve bin 353 sayfadan oluşuyor.

İddianamede, FETÖ elebaşısı Fetullah Gülen, örgütün "hava kuvvetleri imamı" Adil Öksüz ile meslekten ihraç edilen eski 1. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Piyade Kurmay Albay Uğur Coşkun, Kurmay Albay Bahri Gürhan, Sakarya İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay İlhan Aysan, Albay Ahmet Üzer, Yüzbaşı Yavuz Soyer, Binbaşı Ali Şahin, Üsteğmen Kayhan Demir, Yarbay İsmail Öcal ve 173 şüpheli hakkında TCK'nın "anayasayı ihlal" suçunu düzenleyen 309 ile "kasten öldürme" suçunu düzenleyen 81 ve 35. maddeleri uyarınca birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 185 yıl 6 aydan 319 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Subay, astsubay, erbaş ve erlerden oluşan 41 şüpheli hakkında da çeşitli suçlardan hapis cezaları talep edilen iddianamede, 50 şüpheli hakkında ise "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi.

Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş'un da müşteki olarak yer aldığı iddianamede, valiliğin işgali sırasında yaralanan 19 vatandaş da mağdur olarak bulunuyor.

- Sanık sayısı 224'e yükseldi

Bu arada soruşturma kapsamında hazırlanan ek iddianameyle 24 kişinin daha dosyaya eklendiği öğrenildi.

Böylece davada yargılanan sanık sayısı 224'e yükseldi. 

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Bagimsiz
3 yıl önce
Adil bir yargı olacak derken? Bugün tahliye kararı veren hakimlerin açığa alındığından haberiniz yoktu sanırım sayın hakim. Bağımsız yargı mı demişti biri? Bu elemanlar umrumda değil müebbet yatsınlar bana kalsa ama yargı elden gidiyor ben onun derdi deyim. İnsanları susturduklari gibi yargıyı da susturacaklar biz hala ağzımız açık saksakcilik yapacağız