• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerTürkiye ve Dünya

İkiz bebeklerini düşürmüştü, 600 bin liralık tazminat davası

İki çocuk annesi 35 yaşındaki S.B isimli kadının Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Korucuk Kampüsünde kanser tedavisi görürken ikiz bebeğini düşürmesiyle ilgili avukat aracılığıyla Sağlık Bakanlığına dava açıldı.

Olay geçtiğimiz yıl Ferizli'de ikamet eden iki çocuk annesi S.B. isimli genç kadının kanama ve ağrı şikayeti ile Sakarya Kadın Doğum evine başvurmasıyla başlamıştı. Yapılan kontrollerde genç kadının yumurtalıklarından birinde tümör bulunduğu ve tümörün yumurtalıklarla birlikte alınması gerektiği söylenerek Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine (SAÜEAH) yönlendirilmişti. 11 Haziran 2018 tarihinde SAÜEAH Merkez kampüsünde yumurtalık (over) ameliyatı olan kadından alınan parça patolojiye gönderilmişti. Gelen sonuca göre genç kadının ameliyatının başarılı geçtiği ve takip edileceği belirtilerek SAÜEAH Korucuk'ta ki Tıbbi Onkoloji Bölümüne sevk edilmişti. Burada takip ve kontrollerine başlanan S.B.'ye 3,5 ay boyunca kan tahlili, tomografi, ultrason ve genetik tahliller yapılmış ve Eylül ayında ise genç kadında hamilelik ya da rahim kanserlerinde yüksek çıkan kandaki Beta HCG hormonu yüksek çıkmıştı. Bunun üzerine genç kadının doktoru Doç. Dr. C.B., Beta HCG hormonunu hamilelik olarak değerlendirmeyerek ve bu yönde herhangi bir kontrol yapmayarak ani yükselişin kanserli bir hücreden kaynaklandığını belirtmiş ve bunun üzerine kemoterapi uygulanmasına karar vermişti. 

19 Eylül 2018 tarihinden itibaren S.B. isimli genç kadın 1 yıl olmak kaydıyla kemoterapi tedavisine alınarak Aralık ayı sonuna kadar tedavi görmüş ve kanser ilaçları kullanmaya devam etmişti. Kendisine tedavinin hiçbir yan etkisinin olmadığı, hatta göğsünden süt geldiğini söylemesine rağmen Onkoloji servisi doktorları tarafından bunun normal olduğu ve kanser ilaçlarının hormonlarda dalgalanmaya sebep olabileceği söylenilerek herhangi bir olumsuz durumun olmadığı ifade edilmişti. S.B.'nin son alınan PET raporunda ise rahminde 12 cm - 19 cm ebadında tümör buluduğu ve tüm rahmi kapladığı belirtilerek acilen ikinci bir ameliyata alınması gerektiği belirtilmişti. 

Ameliyatı yapabilecek doktordan randevu alan S.B.'nin kontrolden birkaç gün önce rahatsızlanarak kanama geçirdiği ve ikiz bebek düşürdüğü ortaya çıkmıştı. Yaşanan skandal olay sonrası büyük bir acı ve şok yaşayan aile konuyu yargıya taşımış ve ikiz bebeklerinin ölümüne neden olan sorumlular hakkında şikayette bulunmuştu.

Ailenin Avukatı Bahadır Kahveci aracılığıyla Sağlık Bakanlığına değeri 600 bin TL olan dava açılırken, davanın kısmi olarak açıldığı ve ilerleyen dönemde 900 bin TL'yi bulacağı öğrenildi. Acılı aile mahkemede kendisine hiçbir uyarıda bulunmadığını ifade ettikleri kişilerden hesap soracak.

Medyadetay

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Dilek
11 ay önce
Modern tıp hekimleri bunlar,yazıklar olsun size o diplomaları verenlere.İlaç firmalarının kölesi olmuşsunuz.