• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerSakarya

Hendek'te 30 bin adet üretilecek

Osmanlı'dan günümüze iftar vaktinde gelenek haline gelen Ramazan topu, teknolojinin gelişmesiyle birlikte yerini ses bombalarına bırakıyor. Ramazan topu geleneğini yaşatmaya çalışan belediyeler, eski usul Ramazan topu yerine kullanımı daha kolay, tehlikesiz, pratik ve ucuz olan ses bombalarını tercih ediyor.
 
Ülke genelindeki hemen hemen her belediyenin kullandığı  ses bombalarının üretimi Hendek'te yapılıyor. Fabrika bu yıl 30 bin adet ses bombası üretecek.
Ses bombaları Hendek'teki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda üretiliyor.
 
Fabrika Ramazan'a sayılı günler kala belediyelerin taleplerini yetiştirebilmek için yoğun bir şekilde çalışıyor. Ses bombaları her türlü güvenliğin alındığı atölyelerde hazırlanıyor.
 
Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası'nda görev yapan kimyageri Ramazan'ın yaklaşmasıyla birlikte ses bombası üretimine başladıklarını kaydederek; "Bir buçuk ay öncesinden başlıyoruz üretime. Türkiye'deki tüm illerimize dağıtıyoruz. Eski Ramazan Topu geleneğinden biraz farklı olarak teknik olarak proses aşaması sürüyor. Ortalama 30 bin adet yapmayı planlıyoruz. Talebe göre bu daha da fazla olabilir. Yeni yöntem Ramazan Topları'nda kullanılan kimyasal maddelerde dolayı eski geleneksel toplara göre duyulma oranı birazcık daha farklı olabiliyor. Yaklaşık 5 km uzaklıktan duyulabiliyor." dedi
Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Henüz yorum yok. İlk yorum yapan siz olun