Liva Reklam
Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

Geyve Elvan Bey İmareti restore ediliyor

HaberlerSakarya
20.08, 15/10/2018
Geyve Elvan Bey İmareti restore ediliyor
Sakarya'daki 568 yıllık Geyve Elvan Bey İmareti restore ediliyor.

Sakarya'nın Geyve ilçesinde 1450 yılında Çeşnigirbaşı (Aşçıbaşı) Paşacık Ağa’nın oğlu Elvan Bey tarafından yaptırılan ve 1969 yılından beri İlçe Halk Kütüphanesi olarak kullanılan Geyve Elvan Bey İmaretinde, ilçe belediyesi ve Vakıflar Genel Müdürlüğü iş birliğiyle restorasyon başlatıldı. 

Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya, yaptığı açıklamada, tarihe sahip çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti: 

"Geyve farklı bir bölge. Geyve Osmanlı'nın ilk fethettiği bölgelerden birisi. Osmanlı, Geyve'yi fethettikten sonra Sakarya, Bolu, İzmit boylarına da hareketlerini sürdürmüştür. Geyve, Bizanslılar döneminde de aslında bir üniversite kenti. Osmanlı boyları bu bölgeye yerleştikten sonra eserlerini de ortaya çıkarmışlardır. İlçemizde dört eser var ve bunların en eskisi Elvanbey İmareti'dir. 1450 yılında yapılmış olup T tipi bir eserdir. Bu tip yapılardan şu anda Osmanlı coğrafyasında ayakta durun tek eser Geyve'de. Elvanbey İmareti'nin kubbeleri depremde zarar görmüş, hasarlıydı. Vakıflar Genel Müdürlüğü ile ortak olarak yaptığımız çalışmaların sonuna yaklaştık. Restorasyon çalışmaları devam eden bu ecdat yadigarı eseri toplumumuza ve turizme kazandıracağız."
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 1279 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
SON GELİŞMELER