• Haberler
  • Sakarya Haberleri
  • Diğer Haberler
  • Video Haberler
  • Haber Arşiv
  • Manşetler
  • Video Röportajlar
Haberler
Sakarya
Genel
Video
Arşiv
Manşetler
Röportaj
HaberlerSakarya

Bayramları zehir oldu!

Sapanca ilçesinde kestikleri büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelen vatandaşlar, veteriner hekimden yardım istedi. Veterinerin yaptığı kontrolde, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu öğrenen sahipleri şoke oldu.

Sapanca'da kurban ibadetini yerine getirerek bir büyükbaş hayvan kesen vatandaşlar, hayvanın iç organlarını çıkardıklarında karaciğeri sarmış kabarcıkları fark ettiler.

Hayvan sahipleri durumdan şüphelenip Sakarya Veteriner Hekimler Odası eski Başkanı Mustafa Yıldız'a haber verdi.

Kesim yerine giden Yıldız, yaptığı incelemede hayvanda  'tüberküloz' hastalığı olduğunu tespit etti. Ardından hayvan sahibini İlçe Tarım Müdürlüğü'ne yönlendirdi.

Kestikleri hayvanın  'tüberküloz' hastalığı olduğunu duyunca şok yaşayan hayvan sahipleri, etleri toprağa gömerek imha etti.

KORONADAN DAHA TEHLİKELİ

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, tüberkülozun korona virüsten daha tehlikeli olduğuna işaret etti. Kurban kesen insanların tüberküloza karşı dikkatli olması gerektiğini dile getiren Yıldız; "Çok ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişiler için tehlikeli. Kesim sırasında tespit edilirse derhal veteriner hekime ve İlçe Tarım'a bilgi verilmeli. Kesimi yapan kişiler kontrolden geçirilmeli. Kesim sırasında tüberkülozlu etlerden ve etlerin tüketilmesinden bulaşma riski çok yüksek. Böyle bir durumda mutlaka İlçe Tarım'a bilgi verilmeli. Tarım Müdürlüklerinde nöbetçi veteriner hekimler bulunuyor. Bu veteriner hekimlerin vereceği bilgi doğrultusunda hareket edilmeli. Veteriner hekim kontrolünde hastalık yayılmamış ise hayvanın eti kavurma olarak tüketilmeli. Kıyma olarak asla tüketilmemeli. Şayet hastalık yayılmış ise eti kesinlikle tüketilmemeli." dedi.
 

Yasal Uyarı : Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
YORUM BIRAKIN

> E-Posta hesabınız yayımlanmayacak

> Onay verilen mesajlar yayınlanmaktadır

Henüz yorum yok. İlk yorum yapan siz olun