Liva Reklam
Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

81 ile acil talimat gönderildi!

HaberlerSakarya
04.12, 22/02/2019
81 ile acil talimat gönderildi!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum imzasıyla 81 ile gönderilen genelge ile riskli alanların 3 ay içinde Bakanlığa bildirilmesi gerektiği belirtildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İstanbul Kartal'da 21 kişinin hayatını kaybetmesine, 14 kişinin de yaralanmasına neden Yeşilyurt apartmanının çökmesinin ardından riskli yapılarla ilgili harekete geçerek, 81 ile acil talimat gönderdi.

Kentsel dönüşüm sürecini hızlandıracak ve riskli binaları öncelikli olarak dönüştürecek yeni bir dönemi başlattıklarını kaydeden Bakan Kurum imzasıyla tüm illere gönderilen genelgede, en riskli alanların 3 ay içinde bakanlığa bildirilmesi istendi.

Genelgede şu ifadelere yer verildi; “Bakanlığımız 2023 vizyonu kapsamında, kentsel dönüşüm uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümü, dönüşüm sürecinin iyileştirilmesi ile yerleşim ölçeğindeki kentsel dönüşümün bütüncül bir şekilde yönetilmesini sağlamak amacıyla yeni bir yaklaşıma ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaca binaen kentsel dönüşüme yeni bir çerçeve çizilerek dönüşüm hedefleri belirlenmiş olup bu hedeflerin hayata geçirilmesi amacıyla dönüşüm uygulamalarını yönlendirecek Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi'nin il ve ilçe bazında hazırlanması gerekmektedir. Bu kapsamda Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesinin Hazırlanmasına Yönelik İlke ve Esaslar çerçevesinde iliniz sınırları içerisinde bulunan büyükşehir, il ve ilçe belediye başkanlıklarınca kentsel dönüşüm strateji belgesinin hazırlanması ve yetki sınırları dahilinde bulunan en riskli alanların 3 ay içerisinde Bakanlığımıza bildirilmesi gerektiğinin ilgili belediyelere iletilmesi hususunda gereğini rica ederim.”

Her kentin kendine özgü hazırlayacağı kentsel dönüşüm planlaması çerçevesinde bir strateji belgesi hazırlayarak bunu bakanlığın onayına sunacak. Dönüşüm alanları, kentin bir bölümünde değil bütününe yönelik yapılan analizler sonucunda belirlenecek. Dönüşüm alanlarının risk durumu, halkın beklentisi, finansal analizler, konut ve iş yeri ihtiyacı ile çevresel etkiler göz önünde bulundurularak öncelik sırasına konulacak. 

 
 
Bu haber 1940 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
SON GELİŞMELER