Google ile arama
Haritadan Firma Ara

30 soruda Hasan Kaçan’ın dünyası

HaberlerSakarya
12.15, 03/12/2017
Proweb Kaşe
30 soruda Hasan Kaçan’ın dünyası
Ekmek Teknesi gibi ekranların kült işlerinden birinin mimarlarından Hasan Kaçan, yine sıcak bir mahalle dizisiyle ekrana döndü. TRT’de yayınlanan Yalaza’da mahallenin yorgancısı Settar Gönlübol’u canlandıran usta oyuncu, yapımcı ve karikatürist 30 soruda kendini anlattı.

1- İncesu? 

Hasret, muhabbet ve kökler demektir benim için.

2- Cakcaklar? 

Baba tarafımın aile lakabı. Dedem avcılığa meraklıymış. Tüfeğin horozuna cakcak denirmiş. ‘Çekerim bak tüfeğin cakcakını’ diye diye lakabı Cakcak Hasan kalmış. 

3- Ali Kaçan? 

Tek kelimeyle adamlık. Başı sıkışan, bir meselesi olan babama gelirdi.  

4- Berberlik? 

Babamın mesleği. Bana da öğretti. Erkek berberliği yaptım.

5- Havva Kaçan? 

Sevgi gelir, komedi gelir aklıma. Babam ne kadar ciddiyse, annem de o kadar espriliydi. 

6- Yarım Mahalle? 

Kayseri İncesu’da  doğduğum mahalle.  

7- Çocukluğunuz? 

Rahmetli babam gelir, rahmetli İkbal babaannem gelir aklıma. Babam İstanbul’dan Kayseri’ye senede bir gelirdi. Çocukluğum beş yaşına kadar baba hasreti ile geçti. Bir gün İncesu’da üç arkadaş İstanbul’a babama gitmek için yola çıktık. Dört yaşındayım. Bağlar, bahçeler, tepeler derken karnımız acıktı. Ağaçlardan elma yedik. Hava karardı, soğuk da çıktı. Başladık ağlamaya. Birden ay ışığı arasından iri yarı bir kadın göründü. Bir baktık babaannem. Meğer bir çoban görmüş bizi. İlçeye haber verince babaannemin kulağına gitmiş. Babaannem hepimize birer dürüm yapmış getirmiş. İki arkadaşımı koltuğunun altına, beni de boynuna aldı. Yedi-sekiz kilometre İncesu’ya kadar taşıdı. Bu babaanne unutulur mu?

8- İstanbul?

Aklıma ilk gelen şey deniz. Büyülü bir koku. Kumrular.  

9- Kasımpaşa? 

Beş yaşımda, babam annemi ve iki kardeşimle beni Kasımpaşa’ya aldı. Kara trenle böyle, tıkır tıkır Haydarpaşa’ya geldik. 

10- Yenişehir? 

Kasımpaşa Dolapdere arası, Yenişehir Şirket Sokak’a taşındık. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın top ayakkabılarını yapan Rahman Usta’nın dükkânı da orada. Evlenene kadar orada kaldık. 20 sene.

11- Sururi İlkokulu? 

İlkokulum. Bitişiğinde Kasımpaşa Mevlevihanesi vardı. Şamatacı bir çocuktum.  

12- Kasımpaşa Lisesi? 

Orta ve liseyi Kasımpaşa Lisesi’nde okudum. Benim için aile demek. Lisede ilk görüp sevdiğim kızla evlendim.

13- Mimar Sinan G. S. Fakültesi? 

Fındıklı gelir aklıma. Maalesef kardeşin kardeşi vurduğu terör günleri aklıma gelir.  

14- Grafik Bölümü? 

Okul sırasında karikatürist olarak adım vardı zaten. Potansiyel hedeftim yani. 

15- Karikatür? 

Hayat, başlangıç demek. Benim kuşağım ‘Hasan Kaçan’ adını karikatürist olarak bilir. 

16- Gırgır? 

17 yaşımdayken Gırgır dergisinde profesyonel olarak çizmeye başladım.  

17- Hıbır? 

Gırgır’dan ayrılan yedi ortak, üç sene Hıbır’ı çıkarttık. Ben ayrıldım onlar devam ettiler.  

18- Ustura? 

Yetiştirdiğim gençlerle beraber benim çıkarttığım dergi. Türkiye’de yıllar sonra ilk defa muhafazakarlar bir karikatür dergisi çıkartmıştık. Dört yıl sürdü. 

19- Sağ-sol?

Yenişehir’de Serdar Ömer Caddesi’nde oturuyorduk. Buradaki gençlerin çoğu sol görüşlüydü. Biz de hasbelkader solcu olduk. Eğer aşağıda Küçükodalar Sokak’ta oturuyor olsaydık sağcı olacaktık. Demek bu bizim seçtiğimiz bir şey değil. Bizim mahallenin futbol takımının adı Kızılgüneş’ti, aşağı sokağın takımının adı Üçhilal. 

20- Hak şerleri hayreyler?

32 yaşındaydım. Sene 1989. Bir gün Beşiktaş Pazarı’nda  yürüyordum. Bir müzik duydum: ‘Hak şerleri hayreyler / Zannetme ki gayr eyler.’ Böyle başlayan bir ilahi duydum. Ondan önce arabesk dinlerdim, Orhan Gencebay’ı, Ferdi Tayfur’u çok severdim. İşte Rock, Beatles filan dinlerdim. ‘Hak şerleri hayreyler’ dizeleri beni kalbimden vurdu. 

21- Güldeste? 

Girdim plakçıya, “Bu ne?” dedim. Çıkardı verdi: ‘Ahmet Özhan, Güldeste.’ Aylarca arkalı önlü dinledim bunu. Bu kaset bendeki ruhî arayışın ve dönüşümün ateşleyicisi oldu.  

22- Sinema? 

Sinema paylaşmak, dertleşmek, muhabbet etmek demek. Ve buna vesile olan sanat dalı.

23- Senaryo?

Zevk demek, aşk demek.

24- Dizi senaryosu? 

Ömür törpüsü. İnsanlara tebessüm ettirecek bir şey yapmak ancak bu kadar stresli olabilir.

25- Mizah? 

Tebessüm demek, hayatım demek. İnsanla bir buluşma noktası demek. Ve tabii ki mesleğim demek.

26- Ekmek Teknesi? 

Hem benim için hem de yeni işe başlayan bir grup arkadaşımız için ‘ekmek teknesi’ oldu. Rahmetli Ömer Lütfi Mete ile bir işimiz vardı. Bana ‘Hasan dur, benim bir Osman’a (Sınav) uğramam lâzım’ dedi. Beraber odasına girdik. Osman Hoca ‘Ooo Hasan Ağabey aylardır seni arıyordum’ dedi. Ufaktan bir projeden bahsetti. Bir fırıncıyla beş kızından bahsedince ‘Güzel projeymiş. Desene bunun adı Ekmek teknesi olacak’ dedim. Proje yürüdü gitti. 

27- Heredot Cevdet? 

Sinemadaki ilk aşkım.

28- Osman Sınav? 

Hayatımın değişmesine vesile olan, sinemayla tanışmamın ve bunu meslek edinmemin başrolündeki isim. Bir manada velinimetimdir.

29- Yalaza Dizisi? 

Senaryosunu benimle birlikte genç bir ekibin, Sadettin Tolan, Ali Uğur Kaçan, Feraye Şahin ve rahmetli Ömer Lütfi Mete’nin yeğeni Selma Hacıosmanoğlu’nun yazdığı, TRT-1’de üç aydır yayımlanan güzel bir dizi. Osman Hoca (Sınav) ile birlikte ‘hayatımızın dizisi’ diye yola çıktığımız bir proje. İkimizin de âşık olduğu bir proje. 

30- Hasan Kaçan? 

Kendimizi bilmeye çalışıyoruz. Ama doğrusunu Allah bilir.
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 786 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
Anket
  Sakaryaspor, gelecek sezon nasıl başarılı olur?
 
  Oyla
SON GELİŞMELER