Üye Girişi
Google ile arama
Haritadan Firma Ara

29 emniyet mensubunun yargılanması devam ediyor

HaberlerSakarya
21.42, 18/10/2018
29 emniyet mensubunun yargılanması devam ediyor
Sakarya'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) kapsamında haklarında dava açılan, aralarında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile meslekten ihraç edilenlerin de bulunduğu tutuksuz 29 emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi. 

Sakarya 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı. 
Celse arasında gelen belge ve tanık ifadelerinin zapta geçirilmesinin ardından, 6 tanığın ifadesine başvuruldu. 

Tanık Ş.Ş, ifadesinde sanıklardan A.G'nin kendisini tanık olarak gösterdiğini söyledi. Sanıklardan bazılarını tanıdığını belirten Ş.Ş, "A.G. ile aynı bölgede çalıştık. FETÖ ile ilgili herhangi bir söylemine şahit olmadım, şüphelendiğim, kuşkulandığım bir şey görmedim." diye konuştu. 

Tanık B.K. de sanıklardan bir kısmını tanıdığını kaydetti. Sanık A.G. ile aynı grupta çalıştıklarını aktaran tanık B.K, "Hain darbe gününde Karasu'da rutin uygulamadaydık. Darbe teşebbüsü haberi gelince valiliğe geldik, tedbir aldık. Sanık A.G. de bizimle beraberdi, görevini yaptı, aksatmadı. FETÖ ile iltisaklı bir şey görmedim. FETÖ'yü övücü bir söylemini bulmadım." ifadelerini kullandı. 

Tanık Y.S. ise huzurdaki sanıklarla beraber çalışmadığını söyledi. Daha önce şüpheli olarak verdiği ifadesinin doğru olduğunu belirten Y.S, "Ancak bana tanıyıp tanımadığımı sordular. Ben de sanık M.T'yi tanıdığımı söylemiştim. Ben ne kadar hazırlıktaki ifademde sohbetlerde birkaç defa M.A'yı gördüğümü söylemişsem de şimdi hatırlamıyorum. Daha doğrusu ben kendisini bir defa görmüştüm. Diğer sanık ve M.A'nın örgüte yönelik söylemlerine şahit olmadım." ifadelerini kullandı. 

Söz verilen bazı sanıklar da gelen belge ve tanık ifadelerinden aleyhe olan hususları kabul etmediklerini, önceki savunmaların tekrar ettiklerini belirtti. Birtakım sanıklar ise haklarındaki bütün delillerin toplandığını belirterek, dosyadan ayrılma talebinde bulundu. 

Söz alan sanık avukatları, mahkeme dosyasına giren belgeleri inceleyip beyanda bulunmak için süre istedi.

Görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, dosyadaki eksikliklerin tamamlanmasını talep etti.

Dosyaya giren belge ile tanık ifadelerini inceleyip beyanda bulunmaları için sanıklar ve avukatlarına süre verilmesini kararlaştıran mahkeme heyeti, duruşmayı 25 Aralık'a erteledi. 

- İddianameden 
Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, aralarında KHK ile ihraç edilenlerin de bulunduğu 31 emniyet mensubu sanık hakkında "anayasayı ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile "silahlı terör örgütü üyeliği" suçundan 7 yıl altışar aydan on beşer yıla kadar hapis cezası isteniyor. 
Mahkeme heyeti, bir önceki duruşmada 2 sanığın dosyadan ayrılmasına karar vermişti. 
 
Bu bir tanıtımdır.
 
 
 
 
Bu haber 1495 defa incelenmiştir.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan köşe yazıları veya haberlerin tüm hakları sakaryarehberim.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi hiçbiri özel izin alınmadan kullanılamaz. Haberler Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'na uygun olarak yayınlanmaktadır. Yayınlanan haber ve fotoğrafların yeniden yayımı ve herhangi bir ortamda basılması önceden yazılı izin gerektirir.
Habere Yorum Bırakın
SON GELİŞMELER