Özkoç, iki bakanlık hakkında suç duyurusunda bulundu

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, milletvekilliği performansını değerlendirdiği basın toplantısının ardından Cumhuriyet Başsavcılığına giderek 2 bakanlık ve TÜPRAŞ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulundu.

Sakaryaspor’un içerisinde bulunduğu zor durumu anlatan Milletvekili Engin Özkoç, bu zor duruma el atmayanların stad yapmaya çalıştıklarını ifade etti. Özkoç, “TBMM’deki konuyu gündeme getirdik alay eder gibi cevap verdiler” dedi.

TBMM Genel Kurulunda yaşanan gerilim ile alakalı da konuşan Milletvekili Engin Özkoç, “53 kişilik CHP grubunun üzerine 200 kişi saldırarak bizi kameraların olmadığı bölgeye sürüklemek istediler. Ne yapmalıydık” diye sordu.

Sakarya’daki sağlık verilerini paylaşan Milletvekili Engin Özkoç, “1 milyon nüfusa yaklaşan şehrimizde 3. basamak yoğun bakım olarak sadece 11 yatak var. Bu çok acı bir rakamdır” ifadesini kullandı.

Soruları yanıtladı


Düzenlediği basın toplantısında milletvekili seçildiği günden bu yana yaptığı icraatlarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, slayt gösterisi eşliğinde Eğitim ve Sağlık alanında Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’de bakanlıklara yönelttiği soru önergeleri ile ilgili verileri kamuoyu ile paylaştı. Milletvekili Özkoç açıklaması ile ilgili yaptığı sunumların ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

2 bakanlık hakkında suç duyurusu

TÜPRAŞ’ın Sapanca’dan su çekmesi ile alakalı yaptığı çalışmaları anlatan Milletvekili Özkoç, “Sayısızca girişimde bulunduk. Bakanlık bize böyle bir şey yok dedi. Ancak ulusal bir gazetede aynı hafta bu söylemiyle çelişen bir açıklama yaptı. Hangisi doğru? Bakanlık ya gazetelere doğruyu söylemiyor, yada Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nde kendisine soru soran milletvekillerine. Ve tüm bunların sonucunda TÜPRAŞ hala Sapanca’dan su çekiyor. Bu konu ile ilgili olarak ilgili bakanlıklar ve TÜPRAŞ yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunacağım” şeklinde konuştu. Milletvekili Özkoç basın toplantısının ardından Cumhuriyet Savcılığı’na giderek Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve TÜPRAŞ Yönetimi hakkında ‘Görevi Kötüye Kullanma’ suçlaması ile kamu davası açılması için suç duyurusunda bulundu.

"200 kişi 53 kişiye saldırdı"

Bir basın mensubunun TBMM toplantısında yaşanan ve savcılığa intikal eden olaylar ile alakalı sorusu üzerine açıklamalarda bulunan Milletvekili Özkoç, “Başbakan olay ile alakalı milletvekilini arayarak ‘Bu olayı nasıl bitireceksin’ diye sormuş. O da ‘Aşiretimden gelmek isteyenleri zor tutuyorum. Ama bir şey yapmayacağım Allah ıslah etsin’ demiş. Başbakanın bunu sormasına bir anlam veremedim. Biz orada o gün 53 milletvekiliydik ve 200 civarında da AKP milletvekili vardı. Üstümüze yürüdüler ve bizlere hakaret ettiler.  70 yaşında bir Profesör, Binnaz Toprak hanımefendiye küfür edildi, orada ki lafları ben telafuz edemem sadece fotoğraflara bakın ben nerede duruyormuşum, anlarsınız. Bu iddiayı akıl almaz. Biz o milletvekilini kameraların olmadığı yere çekmişiz darp etmişiz, inanılır gibi değil. Üstelik bir de aşiretimi çağırmadım diye bir üslupla da açıklama yapıyor” dedi.  

"Sakaryaspor ölüyor, onlar stad yapıyor"


Basın toplantısında şehrin ihmal edilen marka değeri Sakaryaspor’u da unutmayan Milletvekili Özkoç, “Sakaryaspor bu şehrin en büyük markasıdır. Ancak bugün zor durumdadır. Kötü yönetilmesinden ötürü 17 milyon TL’lik borç içerisindedir. Geçtiğimiz aylarda ise Sakaryaspor için bir stad yapılması için proje hazırladılar. 30 bin kişilik bir stad denildi. TBMM’nde bu konuya gündeme getirdik ve dedik ki ‘Sakaryaspor bitiyor. Siz stad yapalım diyorsunuz. Bu şehrin takımı yok oluyor. O stadı ne amaçla kullanacağız. Bu gidişle o stad da oynayacak takımımız olmayacak’ Bakan oturduğu yerden ‘İleride olur’ diyor. Bu cevabın devlet ciddiyeti ile bir alakası var mı? Bu durum için harekete geçilmeli. Bir AVM yapalım dediler. Biz karşıyız çünkü bu AVM şehir içindeki esnafı bitirir, şehrin trafiğini felç eder. Ama çoğunluk ellerinde ya istediklerini yapacaklar. Madem öyle ‘Buradaki ranttan Sakaryaspor’a bir destek çıkartalım. 17 milyon TL’lik bir bütçe ayrılmasını sağlayalım’ dedik. Sonuç yine çıkmadı. Sonra şov yapıyor demesinler peşinen söylüyorum ilk kepçenin vurulacağı gün orada oturuyor olacağım. Madem bir rant var bundan Sakaryamız kazansın dedik olmadı. Ama biz vazgeçmeyeceğiz” dedi.

1 milyon nüfusa 11 yatak

Özellikle sağlık alanında yaptığı açıklamalar ile dikkat çeken Özkoç, “Geçen yıla nazaran yoğun bakım yatak sayısında bir değişim olmamıştır. Sadece 2. basamak yoğun bakımdan 11 yatak 3. basamak yoğun bakım olarak Yenikent Devlet Hastanesi’nde açılmıştır. Halen Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 3. basamak yoğun bakım bulunmamaktadır. İl dışı sevklerin anlamlı bir bölümü yoğun bakım sıkıntısı yüzünden gerçekleşmektedir. Vatandaşımız il il, hastane hastane yoğun bakım aramak zorunda bırakılmamalıdır. Yaklaşık 1 milyon olan nüfuslu şehrimizde nitelikli, üst düzey hizmet veren 3. basamak yoğun bakım ünitesi yatak sayımız sadece 11’dir. Bu sağlık için çok acı bir rakamdır” dedi.

"Yanık Tedavi Merkezi açılmalıdır"

Bakım hizmetlerinin daha verimli hale gelmesi için hekim dışı sağlık personeli atamalarının acil olarak yapılması gerektiğinin altını çizen Milletvekili Özkoç, “Özellikle çocuk hastalarımızın kabul edildiği yoğun bakım ünitelerinin, öğretim görevlilerine rahat ulaşılabilirliğin mümkün olduğu, EEG, tomografi ve ileri tetkik istemlerinin ve ilgili bölümlere konsültasyonlarının rahatça yapılabileceği yerde olması kritiktir. Yanık tedavi merkezimizin açılması da şehrimiz için çok önemlidir. Yer sorunu varsa Dünya Bankası katkıları ile yapılan ve yıllarca ilimize hizmet veren, yoğun bakımı olan, ameliyatlar yapılan 100 yataklı hastane kapatılarak Genel Sekreterliğe tahsis edilmiştir. Konum olarak SEAH’ın bahçesindeki bu bina neden bir Yanık Tedevi Merkezi olarak hayata geçirilmesin” şeklinde konuştu.

"Hekimler insanüstü çalışıyor"

Şehrimizde yaşanan Acil Servis sıkıntıları hakkında da açıklamalarda bulunan Milletvekili Özkoç, “Acil Servislerde hemen hemen pratisyen hekim kalmadı. SEAH’ta acil servisler asistan hekimlerce döndürülüyor. Acil nöbeti tutan hekimlerimiz insanüstü bir gayret ile çalışmaktalar. Acilen pratisyen hekim atamaları yapılmalıdır. Ayrıca hekim başına düşen hasta sayısı kaç, acil servislere başvuran hastaların ortalama bekleme süresi ne kadardır? Böyle bir çalışma varsa kamuoyu ile paylaşılmalıdır” diye konuştu.

"Ameliyathaneyi neden kapattınız?"

Ameliyathanelerde de sıkıntılar olduğunu ifade eden Milletvekili Özkoç, “Ameliyat masası başına düşen hasta sayısı kaçtır. Bu sayı arttı mı yoksa azaldı mı? Korucuk Kampüsü’ndeki ameliyathane hangi gerekçe ile kapatıldı. Hiç olmazsa gündüz ameliyatları yapılamaz mıydı? Basit bir fıtık ameliyatı olacak vatandaşıma ne kadar sonraya randevu verilmektedir? SEAH için Sağlık Bakanlığının öngördüğü 31 diyaliz cihaz iken, neden sadece 21’i kullanılabilir durumdadır. Diğer diyaliz cihazlarının kullanılabilmesi için herhangi bir adım atılmış mıdır? Bu adımlar hangi aşamadadır. Tüm bunları sormamızdaki amaç sorunları tespit ederek, çözümleri için siyasi iktidara çağrıda bulunmaktır” ifadesini kullandı.

"Sistemi değiştirdiler ama…"

4+4+4 sistemi ile ilgili TBMM’de gerçekleştirdiği eylemin amacı ile ilgili açıklamalarda da bulunan Milletvekili Özkoç, “Eğitim ile alakalı yaptığım eylemde bu sistemin toplumun dinamiklerini dikkate almadan, hayatın gerçeklerini dikkate almadan yaptılar. Biz bu sistemin çocuklarımız için uygun olmayacağını ifade ettik. Ancak bir oldu bitti ile bu sistemi getirdiler. Sonra bu sistemin yanlış olabileceğini tartışmaya başladılar. Demişlerdi ki 7 yaşındaki çocuk ile 13 yaşındaki çocuğun aynı binada eğitim görmesi sakıncalı. Peki kabul. Ama hala ortaöğretim ile ilköğretimler aynı binada. Özellikle Anadolu’da bazı okullarda 3. ve 4. Sınıflar aynı sınıflarda eğitim görüyor. Bu nasıl bir çelişki” diye konuştu.

Bakanlık onaylı ilaçlama
açıköğretim hakkında herşey
9 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]