Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'
Sakarya'yı seviyoruz. Sakarya için çalışıyoruz.'

Yurt Dışından Gelen Telefonlara Dikkat Yeni Düzenleme Geliyor

Türkiye'ye giren yurt dışı cihazların sayısında epey artış görülürken, bunun önüne geçmek için yetkililer tarafından çeşitli düzenlemeler devreye alınıyor. Birkaç gün önce IMEI klonlamasına karşılık yeni bir düzenlemenin TBMM'ye sunulması üzerinden çok geçmeden kabul edilen bir başka düzenlemenin de hayata geçirilmesine sayılı günler kaldı.
Yurt dışından gelen yolcuların 3 yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısının takip edilmesi ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesinin önlenmesine yönelik düzenleme, kasım ayında devreye alınacak.
Yurt Dışı Cihazlar İçin Yeni Düzenleme Kasım'da
Ticaret Bakanlığının yazılı açıklamasında, yurt dışından gelen yolcuların 3 takvim yılında bir cep telefonunu gümrük vergilerinden muaf getirebildiği hatırlatıldı.
Bu telefonlar için "yolcunun kimlik numarasına kayıtlı hatlarla kullanılma şartı” da eklendiği belirtilen açıklamada, "Söz konusu uygulama dahilinde, yolcu beraberindeki cep telefonu muafiyet limitinin (üç takvim yılında 1 adet) teknik takibini mümkün kılmak için, Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü koordinesinde önemli bir düzenleme hayata geçiriliyor. Ticaret Bakanlığı ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bünyesinde yürütülen teknik çalışma kapsamında, yolcuların üç yıllık süre zarfında getirdikleri cep telefonu sayısı takip edilecek ve yolcuların muafiyet haklarının ötesinde 3 yılda birden fazla telefon getirmesi önlenecek." ifadeleri kullanıldı.
11 ay önce
Yorumlar_
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle