'Yeşil ile Mavi'nin dansı: Kefken!

Evet! Sizler için doğa harikası tatil yörelerimizi araştırmaya ve paylaşmaya devam ediyoruz. Bugünkü şirin tatil beldemiz, yeşil ile mavinin muhteşem dansını izleyebileceğiniz Kefken. Hadi gelin şimdi bu harika yörenin cezbedici güzelliklerinden biraz bahsedelim. Ne dersiniz?
Pembe Kayalar, benzersiz jeolojik yapıları nedeniyle mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerden bizce. Kefken’de suyun içinde yumuşak olarak bulunan kayalar, çıkarıldıklarında sertleşmekte ve görenleri bir hayli şaşırtmakta.

Erim Tepesi, Kefken’in her noktasını görebileceğiniz hakim konumda yer almakta. Bu noktadan denizi izlemek, bambaşka bir keyif ve kendine has bir dinlendiricilik barındırmakta. Öyle ki koca bir yılın yorgunluğunu 1 saat gibi bir sürede atabilirsiniz.

İzmit merkezden 55km, Kandıra’dan 10 km uzaklıkta yer alan Kefken’e karayoluyla kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz.

Biz sizin için tatil yörelerini araştırmaya devam edeceğiz. Bunca alternatif arasından hangisini seçeceğiniz ise size kalmış.

Batı cephesine sahip olması nedeniyle çok az dalga alan Kefken, çocuklarınız için çok uygun sığ ve temiz bir denize sahip. Taşsız ve ince kumlu plajlarıyla, arkasındaki yemyeşil ormanın büyüleyici birleşiminde görülmeye değer bir tablo oluşmakta.

Ayrıca kayalıklardan oluşan koylarında, sualtı dünyasının benzersiz ve büyüleyici yaşamına da tanıklık edebilirsiniz Kefken’de. Kumsalın batı tarafında değişik şekillere sahip kayalar ve denize uzanmakta olan küçük yarıklar da muhteşem doğal güzellikleriyle görülmeye değer. 

Deniz, kumsal ve çam ormanlarının dışında birçok gezilebilecek yerler sunuyor. Jeolojik yapısı nedeniyle dikkat çeken Pembe Kayalar, Kefken’i her yönden görmemizi sağlayan Erim Tepesi, Güneş'in denize batışının görsel güzelliğine hakim Cebeci ve Kefken Adası görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Ayrıca ilçede Kumcağız, Kovanağzı, Cebeci, Babalı, Dikili olmak üzere 6 büyük plaj daha bulunuyor.

4 yanı plajlarla çevrili Kefken, sizlere Karadeniz’in büyüleyici atmosferini sunuyor


Yemyeşil doğası, ve masmavi temiz deniziyle ün yapan Kefken, Karadeniz’in sularında dinlenmek için seçebileceğiniz en güzel alternatiflerden biri. 
Normalde nüfusu 1.500 olan Kefken, yaz aylarında bu sayıyı 50.000′lere kadar çıkartarak, ne derece tercih edilen ve sevilen bir tatil bölgesi olduğunu gösteriyor. Çevre yerleşim bölgelerine kıyasla çok daha fazla sosyal imkanların bulunduğu Kefken, turizm bölgesi ilan edilerek gelişmesini hızla sürdürmeye devam etmektedir.
Kefken, Kocaeli’nde Kandıra ilçesine bağlı Karadeniz kıyı yerleşim yerleri arasında en gelişmiş tatil merkezidir. Kefken’e giderken ayrıca güzelliklerin içinden geçmeniz açısından önemli bir yere sahip olabilir. Manzara açısından yeşillikleri, yemek açısından ilginizi çekecek mısır kazanları ve Kefken’e ulaşmadan Kurtyeri Deresi'nden geçişiniz bu güzelliklerden sadece bir kaçı.

Karadeniz’in dalgalarının Kefken’de Eylül ve Ekim aylarında yenik düşmesiyle çarşaf gibi denizi ve uzun kumsalları bu aylarda turizmi daha da etkin hale getiriyor. Güneş, sizi tüm sıcaklığıyla ısıtırken, çam ormanlarının kokusuna meşe, kestane, ıhlamur gibi ağaçların muhteşem kokuları da eklenince yeşil ile mavinin birleşiminden doğan doyum olmaz bir tatla karşılaşıyorsunuz.
11 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]