"Yenikent, Adapazarı'nın geleceğidir"

Adapazarı Teknik Servis
adapazarı YAYINevleri
9 yıl önce
MHP Milletvekili Münir Kutluata, Korucuk mahallesinin sakinleriyle bir araya geldi. “Ev değil, dert sahibi olduk” diyen vatandaşla konuşan Kutluata, “Yenikent’in ilçe olması gerekiyordu. Bunun için kanun teklifi verdik olmadı, söyledik olmadı. 60 bin nüfuslu bu bölge çok ihmal ediliyor” dedi.

MHP Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata ve İl Başkanı Levent Bülbül Korucuk bölgesinde ikamet eden vatandaşlarla bir araya gelerek, bölgenin sorunlarını dinledi. Ziyarette ayrıca il yönetim kurulu üyeleri, Adapazarı İlçe Başkanı Selçuk Taşdemir, Adapazarı Belediye Başkan aday adayı Hasan Pınarcı ve mahalle temsilcileri de yer aldı. Camili-Karaman bölgelerinde de vatandaşların yer aldığı ziyarette bölge halkı Yenikent’te yaşanan sıkıntıları Kutluata’ya bir bir anlatarak yardım istedi.

"Sohbete geldim"

“Sizinle konuşmak, dertlerinizi paylaşmak ve beraber bir çay içmek için bugün Korucuk bölgesine geldim. Karaman ve Camili bölgelerimizi de programlarımızın akışı içinde gezmeye devam edeceğim” diyerek söze başlayan Münir Kutluata, vatandaşlarla uzun uzun sohbet etti. İçilen çaylar eşliğinde yapılan güzel sohbet sonrasında vatandaşları sıkıntılarını sıralayarak dertlerini anlattı.

"Ev değil dert sahibi olduk"

Merkezi sistemde ısınma sorununa dikkat çeken vatandaşlar, “Bir kişi faturasını ödemesin bizim doğalgazımız kesiliyor” derken, ulaşım, belediye hizmetleri konusunda da sitemler yapıldı. Göstermelik birkaç iş yapıldığını ancak Korucuk’un ihmal edildiğini anlatan vatandaşlar, “Sokaklarda köpeklerden yürünmüyor. Belediye buraya gelmiyor bile. Normal hizmetler bile verilmiyor” diye isyan ettiler.

"Esnaf bile gelmiyor"


Yenikent bölgesinde bölge nüfusuna hitap edecek okul sayısının olmadığını anlatan vatandaşlar, “Burada iş merkezleri yapıldı ama esnaf gelmiyor. Büyük sermaye buraya yerleşti. Sosyal hayat yok, yaşam alanı yok, hizmet yok. Bir yol yaptılar en az 4 sefer yol çöktü. Bu bölgeden ev sahibi olduğumuz için çok pişmanız. Ev sahibi değil, dert sahibi olduk” ifadelerini kullandılar.

"İl başkanı söz verdi"

Şikâyetleri tek tek dinleyen İl Başkanı Levent Bülbül, İl teşkilatı olarak sorunların çözümü adına il genel ve belediye meclislerinde yaptıkları çalışmaları hızlandıracaklarını söyleyerek, “MHP olarak muhalefet gücümüzü kullanarak bu sorunların her biri ile MHP İl Başkanı olarak ben ilgileneceğim. Bize gelen konularla alakalı çalışmalar yapıyorduk. Ancak bugün buraya gelerek sizi dinlememiz bizi daha da aydınlattı. Sorunların takipçisi olacağız” dedi.

"Yenikent çok önemli"


Son olarak konuşan Milletvekili Münir Kutluata ise, bu bölgenin ilçe olması için 2011 yılında meclise kanun teklifi verdiğini hatırlatarak, “2012 yılında da mecliste bir konuşmamda bu talebimi dile getirdim. Bu bölge 60 bin kişiye ulaştı. Burası ilçe olmayı çoktan hak ediyor. Yenikent, bizim anlayışımıza göre Adapazarı’nın geleceğidir. Şehrimiz bir deprem bölgesinde olduğundan bu bölgenin sağlamlığı, zemin koşulları burayı daha önemli kılmaktadır” dedi.

"Şehrin vizyonu yok"


Yenikent’in ihmal edildiğini söyleyen Kutluata, “Camili-Karaman ve Korucuk’la alakalı size kimse burasının geleceğinin ne olacağını anlatamaz. Çünkü öyle bir vizyon yok. Halbuki sizler belediyeye gittiğinizde burasının 10 yıl sonra nasıl şekil alacağı konusunda bilgilendirilmelisiniz. Şehrin vizyonunun olmadığını her defasında söylüyorum. Öylesine gelişen, kişiye göre karar verilen, plansız yürüyen bir şehiriz” dedi.

Yerel seçimler

Yerel seçimlerin bu neden çok büyük önem arz ettiğini anlatan Kutluata, “ MHP hizmet vermeye ve üretmeye taliptir. Vatandaşın hesap sorabileceği kadar da cesuruz ve hazırız” dedi. Vatandaşın hakkını ararken emredici olmasını isteyen Kutluata, MHP’ye yerel seçimlerde destek istedi. Ülke sorunlarına da kısaca değinen Kutluata, toplantı sonunda aktarılan sorunlarla alakalı gerekenlerin yapılacağı söyledi.