Yasa dışı dinleme iddiaları davasında tahliye

Eski Sakarya emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu, 1'i tutuklu 3'ü firari 10 emniyet mensubunun, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetmek", "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlamasıyla yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada, tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları hazır bulundu. Sanık Zakir Tütüncü ise duruşmaya tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı.

İki celse arasında gelen belge ve heyet değişikliğinin zapta geçirilmesinin ardından görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, tutuklu sanık Tütüncü'nün adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesini, ByLock içeriklerinin Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığından istenmesini, eski İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş, eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça ve Abdülhamit Ata hakkındaki yakalama kararının devamına karar verilmesini ve dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını talep etti.

Söz alan Tütüncü'nün avukatı, cumhuriyet savcısının tahliyeye ilişkin mütalaasına katıldıklarını, müvekkilinin uzun süredir tutuklu bulunduğunu belirterek, tahliyesini istedi.

Diğer avukatlar da bu aşamada diyecek bir şeylerinin bulunmadığını dile getirerek, eksik hususların tamamlanması talebini iletti.

Tutuklu sanık Zakir Tütüncü'nün, adli kontrol ve yurt dışı çıkış yasağı şartıyla tahliyesine, sanıklar Mustafa Aktaş, Murat Akça ve Abdülhamit Ata hakkındaki yakalama kararının devamına karar veren mahkeme heyeti, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanması için duruşmayı 3 Temmuz'a erteledi.- İddianameden

Sakarya'da, aralarında eski il emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay ile eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça'nın da yer aldığı, meslekten ihraç edilen 10 emniyet mensubunun yargılandığı "usulsüz dinleme" iddialarına ilişkin davayla aynı sanıklar hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik açılan dava birleştirilmişti.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosu'nca hazırlanan 257 sayfalık iddianamede, 10 sanığın "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek", "haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek", "iftira", "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek", "özel hayatın gizliliğini ihlal etmek", "silahlı terör örgütüne üye olmak", "devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurmak" suçlarından cezalandırılması istenmişti.

İddianamede, sanıkların birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıl ikişer aydan 34 yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.
5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]