Yasa dışı dinleme davasında ikinci duruşma yapıldı

Sakarya’da yasa dışı dinleme iddialarıyla ilgili açılan davanın ikinci duruşması görüldü. Dava, yetkili heyetin olmaması nedeniyle 3 Eylül'e ertelendi.

Sakarya’da yasa dışı dinleme yapıldığı iddiaları ile ilgili “kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek” suçlarından aralarında eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da bulunduğu emniyet mensuplarının yargılanmasına devam edildi. Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davaya sanıklardan eski Sakarya İl Emniyet Müdürü Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay katılmazken, müştekiler ve sanıklar hazır bulundu. Davayı yürüten yetkili heyet olmadığından dolayı vekil heyetin girdiği davada savunma vermeyen müştekilerin ifadeleri alındı.

"Benim ve ailemin psikolojisi bozuldu"

Müşteki H.B. ifadesinde, “Ben öncelikli olarak ulusal yayın yapan bir gazetede adım, soyadım ve telefon numaramın açıkça beyan edilmek suretiyle iddiaya konu olaydan haberdar oldum. Bu haber üzerine benim ve ailemin psikolojisi bozuldu. Bende ruhsal bozukluk sebebi ile tedavi gördüm. Devamında bu bilgileri basına sızdıranlar ve ulusal yayın yapan gazete hakkında davacı oldum. Herhangi bir sonuç alamadım. Bu davadan da herhangi bir sonuç alınabileceğini düşünmüyorum. Hukuka olan güvenim bu manada sarsıldığı için ben davadan çekiliyorum. Kimseden şikayetçi değilim” diye konuştu.

Müşteki polis memuru Y.Y. ise verdiği ifadede, “Bende olay nedeni ile hakkımdaki dinleme olayına sebebiyet veren herkesten şikayetçiyim. Ben 5 yıldır Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nde polis memuru olarak görev yapmaktayım. Bende ulusal yayın yapan gazeteden kendime ait üç telefon hattının dinlendiğini gazetede çıkan haber üzerine öğrendim. Bu hatlardan bir tanesi adıma kayıtlı olmakla birlikte eşim tarafından kullanılmaktadır. Bu haber üzerine benim de eşimle sorunlarım oldu. Aile birliğimiz sarsıldı, sorunlar yaşadık. Olup biteni tanıdıklara ve aile çevreme anlatmakta zorlandım” dedi.

Sanık avukatı, sanık Mustafa Aktaş ve Ali Birkay’ın yurt dışı yasağının kaldırılmasını istedi. Mahkeme heyeti, Mustafa Aktaş ve Ali Birkay’ın adli kontrol kararının kaldırılmasına ve menfaat çatışmasına ilişkin talep edilenlere yönelik değerlendirmenin müstemir yetkili heyetçe yapılmasına karar vererek davayı 3 Eylül tarihine erteledi.
7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]