Yasa dışı dinleme davasında 7. celse

Yasa dışı telefon dinlemeleri yapıldığı iddiaları üzerine 'resmi belgede sahtecilik' ve 'kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kayıt etmek' suçlarından haklarında dava açılan eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 eski emniyet mensubunun yargılanmasına devam edildi.

Sakarya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın yedinci duruşmasına tutuksuz sanıklar katılmadı. Başka suçlardan tutuklu bulunan 4 sanık, cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmada savunma yaptı.

İzmir'de "Parelel yapı” iddialarına yönelik düzenlenen operasyonda tutuklanan eski Emniyet Müdürü Ali Bilkay, tahliye olduğu için SEGBİS ile bağlantısı yapılamadı.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nden SEGBİS aracılığıyla savunma yapan sanıklardan E.Ö., emniyet müdürlüğünün diğer birimleri tarafından yapılan dinleme ve bu dinlemelere esas mahkeme kararlarının celbisini isteyerek; "Çünkü diğer dinlemeler hukuka ne kadar uygunsa bizim dinlemeler de o kadar uygundur. Aynı zamanda dinleme öncesi düzenlenen memur raporlarınında dosyaya celbini talep ediyorum. Ayrıca 2013 yılında şubemiz denetlenmiştir. Bu denetleme raporlarının da celbini talep ediyorum" dedi.

Kocaeli 2 Nolu F Tipi Cezaevi'nden bağlanan sanık A.Y ise dosya yönünden müfettiş raporlarının delil olarak kullanılmaması gerektiği kanaatinde olduğunu belirterek 31 Ocak 2014 tarihli organize şube İKK büro tarafından tutulan tutanakların bir örneğini talep etti.

Mahakeme heyeti, sanıklar Ali Bilkay ve Mustafa Aktaş hakkında yürütülen idari soruşturmalara ilişkin raporlarının gönderilmesi için tekrar yazı yazılmasına ve Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yasa dışı dinleme iddialarına ilişkin başlatılan soruşturmanın sonuçlanmasının beklenmesine karar verdi.

Duruşma 3 Kasım 2016 tarihine ertelendi
6 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]