Yasa dışı dinleme davası devam ediyor

Eski Sakarya Emniyet Müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay'ın da aralarında bulunduğu 10 emniyet mensubu hakkında, "kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği", "kişiler arasındaki aleni konuşmaları kaydetmek" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlamasıyla açılan davanın görülmesine devam edildi.

Sakarya 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki dördüncü duruşmaya, tutuksuz yargılanan sanıklar Mustafa I., Gökhan A., Erkan Ö., taraf avukatları ile sanık yakınları katıldı.

Tutuklu sanıklar Ahmet Y., Mehmet D. ve Zakir T., cezaevindeki Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi'ndeki (SEGBİS) arıza nedeniyle duruşmaya katılamadı.

Gelen belge ve taleplerin zapta geçirildiği duruşmada, görüşü sorulan Cumhuriyet savcısı, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını ve 3 sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini istedi.

Daha sonra söz verilen tutuksuz sanıklar, bu aşamada diyecek bir şeylerinin olmadığını söyledi.

Okunan belgelerden aleyhte olan kısımları kabul etmediklerini belirten sanık avukatları, dosyadaki eksik belgelerin tamamlanmasını ve müvekkillerinin tahliyelerini talep etti.

Mahkeme heyeti, tutuklu 3 sanığın bu hallerinin devamına karar vererek, dosyadaki evrakların tamamlanması için duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Sakarya'da, aralarında eski il emniyet müdürleri Mustafa Aktaş ve Ali Bilkay ile eski İstihbarat Şube Müdürü Murat Akça'nın da yer aldığı, meslekten ihraç edilen 10 emniyet çalışanının yargılandığı "usulsüz dinleme" iddialarına ilişkin davayla aynı sanıklar hakkında FETÖ/PDY'ye yönelik açılan dava birleştirilmişti.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı Özel Soruşturma Bürosunca hazırlanan ve 2. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen 257 sayfalık iddianamede, 10 sanık hakkında "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, iftira, kamu görevlisinin resmi belgede sahteciliği, kişiler arasındaki aleni olmayan konuşmaları kaydetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etme ve suç uydurmak" suçlamaları yer alıyor.

İddianamede, meslekten ihraç edilen Aktaş, Bilkay ve Akça ile komiser Zakir T., polis memurları Erkan Ö., Ahmet y., Abdülhamit A., Mehmet D., Gökhan A. ve Mustafa I. hakkında birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile 16 yıl 2 aydan 34 yıl 6 aya kadar hapis cezası talep ediliyor.
5 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]