"Vatandaşımız Artık Bir Kuzuyu Üç Kişi Kesecek"

Demokratik Sol Parti (DSP) Sakarya İl Başkanı Necati Eker, artan et fiyatlarına tepki göstererek, Türkiye'nin dünyanın en pahalı etini tükettiğini ileri sürdü.

Eker, yaptığı açıklamada et fiyatlarının hızla yükseldiğini belirterek, “Bayrama kadar et zammı bu gidişle yüzde yüze yükselirken, üç kişi bir kurbanlık kuzu kesecek hale gelmiştir. Küçük baş ve büyük baş hayvan sayısındaki azalma yüksek zamları beraberinde getirdi. Ete yapılan zam yemek fiyatlarını artıracak olması, lokanta esnafının tepkisine de neden oldu. Yapılan zam doğrudan yemek fiyatlarına yansımıştır” dedi.

Esnafın yapılan zammı direk tüketiciye yansıtamadığını ve zarara uğradığını belirten Eker, “Yapılan zamlardan lokanta esnafı, kasaplar, yüzlerce işletme ve bu işletmelerde çalışanları etkileyecek, böylece işsizliğe yol açacaktır. Üretici ve tüketici gelen bu zamlardan rahatsızdır. Et fiyatlarında meydana gelen yükselme yaklaşan kurban bayramı öncesi hem esnafı hem de kurban kesecekleri olumsuz etkileyecektir. Dar gelirli vatandaşın ve emeklinin bayramdan bayrama tükettiği kırmızı et, rüyası haline gelecektir. Kurban bayramı sonrası üreticinin, besicinin elinde hiç mal kalmayacağından bu durum et zammını iyice tetikleyecek olması insanların et alamayacak duruma getirecek bu durumda üreticiye zarar olarak geri dönecektir. Vatandaş 250 gram et almaya başlamıştır. Yakında onu da alamayacak duruma gelmiştir. Dünyanın en pahalı etini biz tüketir hale gelmiş bulunmaktayız” diye konuştu.
13 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]