Ukrayna'da mahsur kalan Sakaryalı öğrenci böyle seslendi

Yurtlar, Öğrenci Evleri ve Apartlar
Yurtlar, Öğrenci Evleri ve Apa…
Erkek Öğrenci Evleri ve Apartları
Erkek Öğrenci Evleri ve Apartl…
Kız Öğrenci Evleri ve Apartları
Kız Öğrenci Evleri ve Apartlar…
Öğrenci koçluğu
erkek öğrenci yurtları
9 ay önce

 

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik harekât emri vermesinin ardından Ukrayna’da yaşayan Türk öğrenciler ülkede mahsur kaldı. Sakaryalı bir öğrenci "Burada bazı binalar füze saldırısında hasar gördü. Biz bir an önce buradan çıkmak istiyoruz" diyerek yardım istedi.

Uzun süren gerilim sonunda, Rusya Ukrayna’ya girdi…  Dünya tüm dikkatini Ukrayna’ya çevirdi.

Ukrayna’ya iş için gidenler, yerleşenler, üniversite okumaya gidenler, turistik gezi için bulunanların toplam sayısı bilinmiyor ama şu an Rusya’nın saldırısı altındaki ülkede çok sayıda Türk bulunuyor.

Ukrayna’da yaşayan Türklerle ilgili sabah ilk açıklama Türk Dışişleri’nden geldi. “Ukrayna’da yaşayan değerli vatandaşlarımız” başlığıyla yapılan duyuruda, hava sahasının kapalı olduğu mevcut aşamada evlerden çıkılmaması veya güvenli bir yerde kalmaları, seyahatten kaçınmaları yönünde uyarılar yer aldı.

KORKUYORUZ

Harkov’da mahsur kalan Sakaryalı öğrenci Ömer Şentürk; "“Şuanda insanlar marketlere akın ediyor. Biz de burada mahsur kaldık. Konsolosluğu aradığımızda ulaşamıyoruz, direkt meşgule düşüyor telefon. Burada bazı binalar füze saldırısında hasar gördü, bizim binamızda henüz bir şey yok ama Rus askerleri şehrin sınırına kadar gelmiş durumda. Türk konsolosluğu 'bazı öğrencilere kaç tane öğrenci var' diye sormuş şuan da Whatsapp'tan gruplar oluşturuldu. Herkes birbirine ulaşmaya çalışıyor. 2 Mart’a kadar uçuş yasağı var. Biz şuanda ne yapacağımızı bilemez durumdayız, korkuyoruz. Biz bir an önce buradan çıkmak istiyoruz. Yetkililerden yardım etmesini bekliyoruz. Burada kaç Türk öğrenci var bilmiyorum normalde 3-4 bin öğrenci vardı ama bazıları 1 ay önce Türkiye’ye geri döndü. Şuanda kaç öğrenci var bilmiyorum." diyerek yardım istedi.

"BOMBA PATLADI"

Odessa Ulusal Tip Üniversitesi’nde son sınıfta okuyan ve devlet yurdunda kalan Faruk Akarsu, “İlk patlama sabaha karşı 5.20’de oldu. 4 veya 5 kere devam etti. En son az önce saat 11.30 gibi bir bomba patladı. Öğrenci yurdunun yanında titredik. En önemli eşyalarımızı, dosyalarımızı, şarjlarımızı aldık. Şimdi giriş katında bekliyoruz” diyerek yaşadıklarını anlattı.

“TURİSTİK GEZİ İÇİN GELDİK”

Ukrayna’ya turistik gezi için giden ve şu an Lviv Tren İstasyonu önünde bir kafeye sığınan Mehmet Emin Taşan ise biraz tedirgin:

“Şu an iyiyiz ancak burası gergin…. Lviv’in ve havalimanının vurulacağı söylentileri var. Havalimanına almıyorlar. Türk konsolosluğu telefonlarımızı açmıyor. Bizi ölüme terk ettiler.”

“SIĞINAKLARA İNİYORUZ”

Odessa kentinde ailesiyle yaşayan Türk vatandaş Sinan Bayraklı da sosyal medya hesabından paylaştığı görüntülerle sığınaklara girdiklerini ifade etti. Komşularıyla birlikte güvenli bir bölgede olduklarını belirten Bayraklı, “Komşularla birlikte sığınaklara iniyoruz” dedi.

KORKU VE PANİK HALİ VAR

Paylaştığı diğer görüntülerle de ülkedeki son durumla ilgili bilgiler veren Bayraklı, “Gece uyumadık. Putin'in konuşmasından sonra Odessa'da ilk patlamalar duyuldu. Çocuklar panik halinde onları sığınaklarda güvene aldık. Türk komşularla birlikte buradan bir çıkış planı yapmaya çalışıyoruz. Şu an sokağa çıkıp bir yere gitmeye çalışmıyoruz bunun güvenli olacağını düşünmüyorum” ifadelerine yer verdi.

Odessa'daki saldırılardan etkilenen Bayraklı, “Maalesef gayet hain bir şekilde uyuyan insanların üzerine bomba attılar. Konsolosluktan haber bekliyoruz. Burada korku ve panik hali var. Kısıldık kaldık hareket edemiyoruz. Umarım 2. bir saldırı olmaz. Olursa Allah yardımcımız olsun. Allah kimseye böyle bir felaket göstermesin” dedi.