Türkiye'deki Ev Kızlarının Sayısı: 5,5 Milyon!

türkiye
13 yıl önce

Adıyaman Üniversitesi Gölbaşı Meslek Yüksekokulu İktisadi ve İdari Bilimler Programı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Osman Atay, Türkiye'deki ev kızlarının sayısının 5,5 milyon civarında olduğunu söyledi.

Atay, CİHAN muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de 25-29 yaş grubundaki genç kızların yüzde 65,5'inin öğrenim görmediğini ve çalışmadığını belirtti. Çalışma hayatının başlangıç ve gelişme devresinde rastlanması gereken 25-29 yaş dönemindeki genç kızlardan üçte ikisinin ev kızı durumunda bulunmasının sorununun büyüklüğünü ifade ettiğini kaydeden Atay, "Ülkemizde 2007 sonu itibariyle 15-19 yaş grubunda 5 milyon 324 bini kız olmak üzere toplam 6 milyon 624 bin genç geleceklerine yatırım yapma imkanından yoksun şekilde en verimli çağlarını boşa harcıyor. Bunların 2 milyon 117 bini 25-29 yaş grubundaki kızları oluşturuyor. Türkiye'deki ev kızlarının sayısı 5 milyon 500 bine yakındır. Bu sayı Avrupa'daki 16 ülkenin nüfusundan daha fazladır." dedi.

Genç kızların eğitim ve istihdamdan dışlanmasına bir son verilerek bir seferberlik başlatılması gerektiğini ifade eden Atay, 'kadının yeri evidir' yaklaşımının terk edilmesini istedi.

Büyük Riskler Getirecektir

Üretime katılmayan bu büyük kitlenin ülkede tüketici konumunda yer aldığına dikkati çeken Atay, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kitle üretime katılmadan, toplum ve ekonomik değişime katkısı olmadan evde dört duvar arasında hayatlarını sürdürmeye devam ediyor. Bu genç topluluğa yapılacak yardımlar ülke ekonomisine yarar sağlayacaktır. Ancak dikkate alınmadığında ise büyük riskler getirecektir."