''TÜPRAŞ artık Sapanca'dan su çekmiyor''

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kocaeli ve Sakarya’da görev yapan medya kuruluşlarının çalışanları ile bir araya geldi. Gazetecinin sorusu üzerine TÜPRAŞ'a da değinen Işık, ''TÜPRAŞ artık Sapanca Gölü'nden su çekmiyor'' dedi.

Sapanca Gölü-Tüpraş tartışmalarına değinen Bakan Işık, "Tüpraş artık Sapanca'dan su çekmiyor. Şu anda bizim Körfez arıtma tesislerinden gelen gri suyu kendisini de bir arıtmadan geçirerek kullanıyor. Sapanca Gölü minimize edildi. Özelleştirmeden gelen bir hakları var ama onu da fazla kullanmak istemiyorlar. Artık Sapanca Gölü-Tüpraş tartışması geçmişte kaldı. Bu Tüpraş açısından da daha iyi oldu. Halkın ihtiyacı varsa sanayici kendisi çözüm bulacak. Sapanca da bizim Tüpraş da bizim ama aklımızı kullanıyoruz” diye konuştu.

Ne olmuştu?

Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından Sapanca Gölü’nden endüstriyel kullanım amaçlı izinsiz ve bedelsiz su çektiği iddiasıyla TÜPRAŞ’a  dava açmıştı. Sapanca Gölü'nün kullanımına ilişkin planlama yetkisinin yasal olarak genel müdürlüklerinde bulunduğunu belirten SASKİ Genel Müdürü Rüstem Keleş ise, “İSU Genel Müdürlüğünün abonelik tesisi yoktur. Tesis üzerinde sayaç yoktur. Sadece debimetre takılmıştır. Bu da dava açıldıktan sonra takılmıştır. Özelleştirme kararından sonra herhangi bir ölçüm yapılmamıştır" diyerek sanıkların cezalandırılmasını ve Sapanca Gölü'nden su kullanımının engellenmesini talep etmişti.

Dava sonucunda mahkeme kararıyla TÜPRAŞ Genel Müdürü Yavuz Erkut ve eski İzmit Rafineri Müdürü Mustafa Mesut İlter beraat etmişti.

sapanca sondaj fiyatları
5 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]