Şoförlerden "Ücretsiz seyahat" tepkisi

Şehirde faaliyet gösteren Özel Halk Otobüsleri esnaflarıyla bir araya gelen MHP Milletvekili Münir Kutluata, esnafın ücretsiz taşımacılığın kendilerine yarattığı sıkıntıyı dinledi.

Kutluata, “Yaşlılarımız ve engellerimizin ücretsiz seyahat etmelerini destekliyoruz. Ancak esnafın sırtına binerek bu iş olmaz. Bu hem vatandaşa hem de esnafa saygısızlıktır. Vergi-mazot ve SGK teşviki gibi düzenleme yapılması için çalışma yapacağız” dedi.

Şikayetleri dinledi

Yapılan düzenlemeyle 65 yaş üzeri ve engellilere Büyükşehir Belediyesi ve Özel Halk Otobüsleri ile ADARAY’da ücretsiz seyahat edebilme hakkı getirildi. Vatandaş uygulamadan memnun olurken, Özel Halk Otobüs sahibi esnaflar ise, mağdur olduklarını açıkladı. Büyükşehir Belediyesine bağlı bir şekilde çalışan özel halk otobüsü esnafları vergi, mazot, kiralar ve SGK giderlerini karşılamayarak, yeniledikleri araçlarının kredilerini artık ödeyememe noktasına geldiklerini söyledi.

Esnaflarla toplantı

Zaman zaman ücretsiz seyahat eden vatandaşla-esnafın karşı karşıya kaldığı durum hakkında esnafı dinlemek için Orta Garaja giden MHP Sakarya Milletvekili Prof.Dr. Münir Kutluata ve İl Başkanı Levent Bülbül, TOKİ, Baytur, Korucuk, Kazımpaşa, Söğütlü ve Ferizli özel halk otobüsü esnaflarıyla konuştu. TOKİ hattında Durak Başkanlığı yapan Raşit Koç, “Son model araçlarla taşımacılık yapıyoruz. Bu araçları biz krediyle aldık. Kredilerimizi ödeyemez duruma geldik” dedi.

"Para alacak yolcu kalmadı"


Kazımpaşa durağında esnaflık yapan Adnan Atmaca ise, “Belediye çalışanlarından, dul-yetimlerden, engellilerden, YSK’dan, yeşil kartlıdan, hiç parası olmayandan, asker ve polisten zaten ücret alınmıyor. Biz kimden para alacağız? Ne gariptir ki, asgari ücretli ve öğrenciden para alıyoruz. Para kazanamıyoruz dediğimiz zaman hat iptali tehdidiyle karşılaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

"Uygulama güzel"


Esnafları şikâyetlerini ve yolcularla aralarında diyalogları dinledikten sonra konuşan Milletvekili Kutluata ise, “Vatandaşımızın lehine olan uygulamaları her zaman destekliyoruz. Ancak esnafın sırtına binerek prim yapmaya çalışan bir iktidarla karşı karşıyayız. Bu durum hem vatandaşa hem de esnafa saygısızlıktır” şeklinde konuştu.

"Esnafın sırtına binerek olmaz"

Kutluata, “Engelli kardeşlerimizin ve yaşlılarımıza ulaşım kolaylığı elbette güzel. Ancak uygulama şekli böyle olmamalıdır. Aylık yada haftalık taşıma yolcu sayısı çıkarılır, esnafa denir ki sana 2000 yolcu parası ödüyorum. Esnaf o ay 3 bin taşır, daha az taşır o ayrı bir konu. Ya da vergi kolaylığı, mazot teşvikleri uygulanır. Yıllık hat bedellerinin alınmaz” dedi.

Alternatif düzenleme


İktidar tarafından esnaftan fedakârlık istenmesinin anlamsız olduğunu anlatan Kutluata, “Esnafa da kolaylıklar sağlanırsa bu sistem çok güzel işleyebilir. Vergi-mazot-SGK teşvikleri ve Devlet tarafından esnafa taşıdığı yolcu kadar daha uygun bir miktarda ücret ödenmesi için çalışma yapacağız. Bu uygulamadan esnafımızın da memnun olması ve mağdur olmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Turizm, Seyahat Acentaları ve Hac - Umre Organizasyonu
Seyahat sigortası
seyahat taşımacılığı
9 yıl önce
title
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]