SİT alanına taş ocağı izni verilmesine köylülerden tepki

Sakarya'nın Pamukova İlçesi'nderki Kemaliye ile Çilekli Göleti'ne dolgu malzemesi temin etmek için Devlet Su İşleri (DSİ) Müdürlüğü tarafından ikinci derece SİT alanı içinde bulunan Kel Tepe’ye taş ocağı açma girişimi, burada üzüm bağları ve meyva bahçeleri bulunan mahallelinin tepkisine yolaçtı.

Pamukova İlçesi'nin Akçakaya Mahallesi'ne yaklaşık 800 metre uzaklıkta ve 2’nci derece sit alanı içersinde kalan Kel Tepe’nin hemen yanında bulunan üzüm bağlarına Kocaeli Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'nce bir direk dikilmesine bile izin vermiyor. Buna karşılık DSİ tarafından bu bölgede taş ocağı açılacak olmasına izin verildiğini savunan mahalle sakinleri tepki gösterdi. Bölge halkı  bu taş ocağının üzüm bağı ve meyve bahçelerine zarar vereceğini, aynı alandaki eski mezarlığın da yok olacağını belirterek şunları söylediler:

"Burası SİT alanı ilan edilmiş bir yer. Üstünde Roma Dönemi'ne ait eserler de var. Bölgede meydana gelen kaçak kazı olayları nedeniyle 2011 yılında 2’nci derece SİT alanı ilan edilen Kel Tepe’nin etrafında, daha önce köy statüsünde olan Akçakaya Mahallesi'ne ait çok eski dönemlere uzanan mezarlık da var. Burada taş ocağı açılırsa tarih, bağ ve bahçeler yok olacak. Burada meyve ve sebze üreterek geçimimizi sağlıyoruz. Kocaeli Tabiat ve Kültür Varlıklarını Koruma Müdürlüğü'ne itiraz dilekçesi verdik. Bize verilen cevapta DSİ'ye taş ocağı açılmaası için izin verildiği ve tarım arazileri ile mahalleye her hangi bir zararının olmayacağı ifade ediliyor."

Ellerinde bayrak ve pankartlarla protesto gösterisi yapan mahalle sakinleri, taş ocağı açılmaması için tüm yolları deneyeceklerini belirterek yetkililere yanlıştan dönülmesini istedi.

7 yıl önce
Yorumlar
[İlk yorum yapan siz olun]
Yorum ekle