Selim Özen’den ilgililere veryansın!

özen iş
7 yıl önce

“Engelliler, engelleri sayenizde aşamıyor”

Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor İl  Temsilcisi Selim Özen, Sakarya’da yeni yapılan düzenlemelerin engellilerin rahat kullanımı açısından uygun olmadığını öne sürdü. Özen ilgililere seslenerek, “Engelliler, engelleri sayenizde aşamıyor” dedi.

“Geçitler engelliler için uygun değil”

Özen sosyal medyada paylaştığı fotoğraf kareleri ile, Sakarya Caddesindeki kaldırım düzenlemesinin, orta garaj yanındaki kaldırımın, yazlık kavşağı, ikinci tren geçiti ışıklar yaya geçitlerinin engelli vatandaşların geçişine uygun olmadığını ifade etti.

Özen ayrıca, Erenler’de açılan yeni duble yollarındaki yaya geçitlerinin engellilere göre düzenlenmediğinden şikayet etti.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor İl  Temsilcisi Selim Özen sosyal medyada ayrıca, Serdivan Belediyesi önündeki yeni yapılan kavşak düzenlemesinden memnun olmadıklarını vurguladı ve yaya geçitlerinde düzenleme yapılırken engellilerin unutulduğundan yakındı.

“Serdivan Nikah Salonu\'na giremiyoruz”

Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor İl  Temsilcisi Selim Özen “Özellikle Serdivan Belediyesinin nikah salonuna engelli bireyler giremiyor. Hatta konferans salonunun sahne kısmına dahi ulaşamıyoruz.  Nasıl modern belediye binası anlamadık?” diye sordu.

“Halkın parasıyla hizmet veriyorlar, ama biz engellileri nasıl oluyor da unutuyorlar, anlamış değiliz” diyen Türkiye Bedensel Engelliler Spor İl  Temsilcisi Selim Özen, şikayetlerine konu olan bölgelere ilişkin düzenleme taleplerini çok daha önceden ilgililere yazılı ve sözlü olarak iletmelerine rağmen dikkate alınmamasından dert yandı.

“Fotoğraf ve belgeleri ulaştırdım, dönüş olmadı"

“Elimde çok sayıda fotoğraf ve belge var. Hepsini de yasal yollarla ilgili mercilere ulaştırdım” diyen Selim Özen, kendisine herhangi bir dönüş olmamasını eleştirdi.

Asansörün de sık sık arızalanmasından yakınan Özen, “Ham bizi konferanslara davet ediyorlar, hem de asansör bozuk. Sahneye dahi çıkamıyoruz. Bu nasıl iş?” diye sordu.

“Yasalar var, dikkate alınsın”

Yasalardan da bahseden Özen, “Konu ile ilgili olarak, şehri engelli bireyler için ulaşılabilir ve erişebilir kılmak adına 5378 sayılı Engelliler Kanunu, 3194 sayılı imar kanunda kesin ifade edilen , fiziksel çevrenin engelliler içn ulaşılabilir ve erişebilir kılınması için imar planları ile kentsel , sosyal, teknik altyapı alanlarında yapılarda , Planlı alanlar İmar Tip Yönetmeliği ve Türk Standartları Enstitüsü ilgili standartlarına uyulması zorunludur . TS 9111 mimari tasarım kuralları yollar , kaldırımlar , yaya geçitleri , duraklar ile ilgili düzenlemeler TS 12576- TS12460-TS ISO23599 TS 13536 0 TS 23600 birlikte diğer standartlar belediyemiz, hatta tüm belediyelerimiz taarafından verilen imar ruhsatlarında planlarda , tasarımda , inşaata denetleme süreçlerinde engelli bireyler için  gerekli düzenlemelerin kesinlikle uygulanması, uyulması zorunludur “ dedi.

“Geçitten atlamamızı mı bekliyorlar"

Sosyal medyada paylaştığı bir fotoğraf karesinin üzerine, “Büyükşehirin Erenler’de açtığı yeni bulvar yaya geçidinin üstünden atlamamızı bekleyen Belediye yetkililerine seslenmek istiyorum, görme engelli olan eleman çalıştırmayın” diye yazdı.

“Milli servet”

Özen, bir fotoğraf karesinin üzerine de “İkinci tren geçitindeki yaya geçidi meselesini ben söylemekten bıktım, onlar yapmamakta direniyor. Halkın parasını çarçur edip ekstra iş çıkarmayın. Milli servet…” şeklinde not düştü.

“Camili Valilik önü kaldırıma durağa çıkamadığımdan Belediye otobüsü yolun ortasında durup beni otobüse aldı. Hem trafik aksadı, hem de tehlikeye soktu. Halen yapmamakta direniyorlar” diye sosyal medyada dert yanan Selim Özen, “Eşit vatandaşlık hakkımızı 3194 sayılı İmar Kanunu ve TSE 9111 nolu mimari tasarım norm kurallarına göre düzenleseniz halkın parasına yazık olmaz” dedi.

“Çözüm masası, çözüm bulmadı”

Yenihayat Paralimpik Spor Kulübü Başkanı ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor İl  Temsilcisi Selim Özen, birçok belediyeye ilettiği gibi, geçmiş tarihlerde, bahsettiği bu sorunların çoğunu Sakarya Büyükşehir Belediyesi Çözüm Masası’na ilettiğini, ancak herhangi bir çözüm bulunmadığını da öne sürdü.